• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Anunțuri
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Prețul grâului continuă să crească. Egiptul a plătit pe tonă cu 9 dolari mai mult decât acum o săptămână!

    Ionel Văduva -

    Egiptul cumpără din ce în ce mai mult grâu. Autoritatea Generală pentru Aprovizionare (GASC) a țării arabe, entitatea responsabilă pentru achizițiile strategice de grâu în numele statului egiptean, a contractat șapte cargouri cu grâu rusesc, într-o licitație care a avut loc marți, 22 septembrie 2020.

    Concret, GASC a rezervat spre livrare în noiembrie nu mai puțin de 405.000 tone de grâu, la un preț mai mare în medie cu nouă dolari tona metrică decât cel plătit cu o săptămână în urmă, scriu cei de la AgriCensus.

    Achizitorul egiptean a negociat un preț mediu de 242,82 dolari americani tona metrică (preț FOB), respectiv de 256,48 USD (preț cost&freight) cu livrare în perioada 10-20 noiembrie. Furnizorii selectați sunt Agro AST, Cargill, Glencore, Grainexport, GTCS și Hakan Agro.

    În cadrul licitației din 16 septembrie a.c., GASC a achiziționat un total de 235.000 de tone de grâu de proveniență rusească și poloneză, la un preț mediu de 233,80 USD tona metrică (preț FOB), respectiv de 249,35 USD (preț cost&freight), cu livrare în aceeași perioadă.

    În anul comercial 2020-2021, Egiptul (cel mai mare importator de grâu la nivel mondial) va cumpăra circa 13 milioane de tone, conform datelor USDA. Din acest total, GASC va cumpăra aproximativ jumătate.


    Te-ar mai putea interesa

    AFM: Înscrierile în programul Rabla pentru Tractoare încep de luni, 12 mai. Fermierii – finanțați în ordinea cererilor Perechi de legume care se pot cultiva împreună – tabel de compatibilitate Fermierii din Ucraina revin la culturile ”clasice” care le aduc profit

    Ultimele știri

    Vreme rece în pragul verii! Meteorologii anunță frig, brumă și vânt puternic în toată țara Un fermier a descoperit 150 de tone de aur pe terenul său agricol Monitorizarea umidității solului – cheia unei agriculturi eficiente prin utilizarea senzorului de umiditate CropX