• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Ferme de ovine, lovite de scrapie! 900 de animale urmează să fie sacrificate!

    Ramona Dascălu – Agrointeligența

    Ferme de oi, lovite de scrapie! Ovinele de la două ferme din județul Giurgiu au fost confirmate cu scrapie. Este vorba despre 1200 de capete confirmate cu scrapie, dintre care până la acest moment au fost sacrificate 300 de oi, dintr-o fermă, urmând ca întreg efectivul din cea de-a doua fermă să fie și el sacrificat.

    Potrivit directorului Direcției pentru Agricultură Județeană Giurgiu, Petra Ochișor, focarele depistate la Giurgiu sunt două, unul dintre ele la o fermă cu circa 300 de capete de porci, la Hotarele, și un altul la o fermă alta, cu 900 de capete, situată la Mihai Bravu. Oile depistate la Hotarele au fost deja sacrificate la un abator din Teleorman, în timp ce animalele de la Mihai Bravu vor fi sacrificate la un abator din județul Giurgiu, cel mai probabil la Mihăilești.

    Cum se manifestă scrapia

    Scrapia sau boala tremurătoare a oilor, cum i se mai spune, debutează cu modificări de comportament ce se manifestă iniţial intermitent, pentru a se accentua pe parcurs. Animalele devin indiferente sau exagerat de atente la stimulii din jur, au un facies timorat, uneori sunt agresive, îsi pierd instinctul gregar si se separă de turmă. Sunt usor excitabile, reacţionând prin tremurături şi convulsii. Concomitent sau mai târziu apar manifestările de parestezie pruriginoasă ce pot fi provocate: prin frecarea zonei lombare, animalul ia o poziţie caracteristică, cu capul ridicat şi făcând miscări energice de ciugulire cu buzele.

    Fiind o boală care nu se vindecă, singura modalitate de a opri extinderea ei este prin sacrificarea animalelor.


    Te-ar mai putea interesa

    De ce cad prunele verzi din pom: cauze, tratamente, prevenire Strugurii cultivați în solar, o cultură de viitor. Ion Păunel: „În România sunt deja 15-20 de hectare” Fermierii cer derogări pentru transportul cerealelor: „În campanie, șoferii nu lucrează ca în transportul de marfă” Dosar DNA în apicultură: Fonduri pentru tineri fermieri, obținute cu acte false 90 de zile pentru plata amenzii, apoi suspendarea permisului. Noile reguli aprobate de Guvern

    Ultimele știri

    ANM schimbă prognoza: caniculă, nopți tropicale și vijelii în mai multe județe Piața cerealelor, la zi. Prețul grâului românesc crește, în timp ce exporturile UE pornesc cu stângul Fosforul – element central în nutriția plantelor. Două produse speciale pentru înființarea culturilor de toamnă Recolta mare la rapița LID Invicto l-a convins pe deplin pe fermierul Marian Popa să aleagă hibrizii Lidea Fermierul Constantin Foca din Botoșani – firme în concordat și datorii de milioane de euro. Schema ”Tribunalul”