• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Fermierii cu animale, dar fără teren, pot lua cei 7.000 euro/fermă? Răspuns de la șeful APIA!

    agrointeligenta.ro

    O situație neclară îi împiedică pe unii mici crescători de animale să acceseze sprijinul de până la 7.000 de euro pe fermă. Mai mulți crescători de animale ne-au semnalat că deși dețin efectivele minime pentru a deveni eligibili la Măsura 21, din cauză că nu au și minim un hectar de teren declarat la Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA), funcționarii i-au informat că nu pot accesa sprijinul achitat pentru compensarea pierderilor cauzate de noul coronavirus.

    ULTIMA ORĂ: Avem informații că la acest moment, la nivelul APIA va avea e loc o videoconferință cu toți responsabilii din țară, iar situația privind eligibilitatea fermierilor, crescători de animale, care beneficiază de Ajutor Național Tranzitoriu, dar nu și de Sprijin Cuplat Zootehnic, și care nu au teren, va fi clarificată! Vom reveni cu informații noi imediat ce acestea vor fi disponibile!

    Situația a apărut la nivelul mai multor județe, astfel că Agrointeligența – AGROINTEL.RO a luat legătura cu conducerea APIA Central, cu directorul general Adrian Pintea, pentru a ne lămuri dacă și crescătorii de animale pot lua banii, fără a avea teren.

    Agricultorii care sunt fermieri activi și au depusă o cerere unică eligibila în campania 2019 sau 2020 pot cere acest ajutor. Nu contează schemele pentru care s-au cerut subvențiile, atâta vreme cât vorbim despre plăți directe”, am primit răspuns din partea directorului APIA, Adrian Pintea. Așadar, chiar dacă nu aveți teren, dar aveți eligibilitate la subvențiile, plățile directe pentru animale, sunteți automat eligibil și pentru Măsura 21.

    Din sursele noastre, situația la nivelul județelor unde au fost probleme este în curs de clarificare și cu funcționarii care le-au spus fermierilor că nu pot depune cererea pe Măsura 21 pe zootehnie. Este de așteptat ca APIA să vină și cu o poziție oficială dacă va considera că este nevoie sau cazurile singulare s-au soluționat.

    Agrointeligența – AGROINTEL.RO face apel către toți fermierii crescători de animale care întâmpină probleme la accesare Măsurii 21 să ne contacteze la 0744.311.359. Este esențial să aflăm în timp util dacă sunt diferite interpretări ale Ghidului și care sunt eventualele motive pentru care se refuză înregistrarea cererii la APIA. Campania de depunere a cererilor pe Măsura 21 continuă până pe 23 octombrie 2020!

    Le mulțumim totodată fermierilor care ne trimit mesaje și ne țin la curent cu parcursul campaniei de la APIA, dar și conducerii APIA de la centru și din județe care ne răspuns solicitărilor!

    CITIȚI ȘI:


    Te-ar mai putea interesa

    APIA a început controalele în fermele care au cerut subvenții pe hectar și animale Crama Corbuț, investiție în vinuri premium inaugurată la Diosig. Dan Corbuț: „Îmi doresc ca acest proiect să fie dus mai departe de copiii și nepoții mei” Pentru ce a luat amendă 5.000 de lei un tânăr de 21 de ani ce conducea tractorul pe un drum public Greșeli de evitat la grâu, porumb și floarea-soarelui. Lecții din teren Puiu Ilisei a mutat ”grosul” activității din fermă pe timpul nopții pentru a combate valul de căldură

    Ultimele știri

    Ce se întâmplă cu exporturile de ovine? Anunțul făcut de Tanczos Barna după întâlnirea cu crescătorii Georgiana Teodorescu, AUR: Agricultura României riscă să piardă circa 5 miliarde de euro din viitoarea PAC 90 de zile pentru plata amenzii, apoi suspendarea permisului. Noile reguli aprobate de Guvern O femeie de 31 de ani a murit în timpul lucrărilor agricole după ce a fost prinsă de freza unui tractor Investiții în procesarea lucernei și îngrășarea taurinelor cu sprijinul LANDE!