• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • În analiză la Guvern: Prorogarea termenului de intrare în vigoare a noilor reguli pentru vânzarea terenurilor agricole!

    agrointeligenta.ro

    Legea vânzării terenurilor agricole 2020 – în forma adoptată de Parlament și publicată în Monitorul Oficial la mijlocul lunii august, are toate șansele să nu intre în vigoare din data de 13 octombrie, așa cum a stabilit legislativul. Guvernul României a aprobat în primă lectură, în ședința de aseară, joi – 9 octombrie, un proiect de Ordonanță de Urgență privind prorogarea termenului prevăzut de art. III din Legea nr. 175/2020 pentru modificarea şi completarea Legii nr. 17/2014 privind unele măsuri de reglementare a vânzării-cumpărării terenurilor agricole situate în extravilan şi de modificare a Legii nr. 268/2001 privind privatizarea societăţilor comerciale ce deţin în administrare terenuri proprietate publică şi privată a statului cu destinaţie agricolă şi înfiinţarea Agenţiei Domeniilor Statului. Actul normativ figurează pe lista proiectelor din ședința de aseară ca fiind ”în analiză”.

    Proiectul de OUG în analiză la Guvern prevede prorogarea termenului de intrare în vigoare și de aplicare a noilor reguli pentru vânzarea terenurilor. Această lege ar fi trebuit să își facă efectele începând din 13 octombrie, însă nu se știe încă pe ce perioadă se va face prorogarea întrucât forma OUG a fost pusă pe masa de la palatul Victoria fără punerea ei în dezbatere publică și fără ca ea să fie inclusă pe ordinea de zi a ședinței sau măcar anunțată în deschiderea acesteia ca act normativ care intră pe lista suplimentară în deciziile guvernamentale.

    Conform Legii 175/2020 – forma adoptată de Parlament, la articolul III se prevede intrarea în vigoare a noii legislații în termen de 60 de zile de la data publicării în Monitorul Oficial al României, Partea I.

    Decizia Guvernului nu se aplică decât după ce OUG este aprobată de Guvern și este publicată în Monitorul Oficial.

    Te-ar mai putea interesa

    Mesajul unui mare cumpărător de ovine pentru oierii români! După 30 de zile de carantină, s-au ridicat restricțiile pentru ovine. Documentul obligatoriu pentru circulația animalelor Șeful ANSVSA, mesaj pentru oierii care pregătesc protestul din 15 septembrie: „Vreau să nu mai vândă animale fără certificat” Prințul-fermier: Un membru al Casei Regale din Anglia face agricultură la nivel profesionist O familie de tineri fermieri a pus bazele unei afaceri inedite, adresată crescătorilor de vaci

    Ultimele știri

    Subvenții APIA 2026. Ministrul Tanczos Barna a dat un termen clar pentru banii fermierilor România – lider la exportul de grâu și orz în UE. Peste 1 milion de tone de grâu au plecat deja pe piețele externe Adevăruri despre carnea de pui: 8 lucruri pe care părinții merită să le știe O cooperativă din Ardeal își lansează propria înghețată! Fermierii vin pe piață cu arome noi, de tarhon și ceapă caramelizată Produsele ADAMA garantează cele mai bune producții de grâu la Maxagro Gătaia