• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Fermele românești, scoase masiv la vânzare! ”Dacă nu ne sprijină Ministerul Agriculturii cu subvenţii, o să crească ei vaci la etaj, la Bucureşti”

    Roxana Dobre -

    Fermierii români au ajuns la limita supraviețurii din cauza scumpirii nutreţului, arendei mari şi lipsa forţei de muncă, pe de o parte, şi pe de altă parte afectaţi de preţul redus la lapte pe care îl impun procesatorii. Site-urile de anunțuri dar și grupurile de Facebook au început să abunde în oferte vânzări fermele de vaci.

    „Eu n-am pământ şi aren­da este prea mare“, spu­ne un fermier din lo­ca­litatea Teaca (judeţul Bistriţa-Năsăud) care s-a întors în urmă cu câţiva ani din străi­nătate şi a investit agoniseala într-o fermă medie de bovine, de 40 de capete, pe care acum a scos-o la vânzare pe OLX cu 150.000 de euro, căci nu mai este profitabilă. La fel ca el, şi alţi fer­mieri din judeţele Harghita, Braşov, Mureş, Vaslui sau Timiş şi-au scos pro­prie­tăţile la vânzare pe OLX sau Facebook, potrivit www.zf.ro.

    „M-am întors din străinătate să-mi fac o afacere, dar după ani de muncă sunt nevoit să vând ferma, pentru că aren­da este mare, nu am forţă de mun­că şi laptele este slab plătit. Am 40 de animale, am tractoare, am investit tot ce aveam, iar acum vând totul cu 150.000 de euro“, spune Alin Cioarec, care are o fermă în localitatea Teaca.

    Costurile cu furajele și arenda mare îi fac pe fermieri să renunțe la zootehnie

    OLX, cea mai mare platformă de anun­ţuri online, „găzduieşte“ în pre­zent mai multe anunţuri cu ferme scoa­se la vânzare, majoritatea de bovine, dar şi ferme vegetale. De altfel, şi pe anu­mite pagini de Facebook, crescă­to­rii de animale anunţă că-şi vând efec­tivele sau „ferma la cheie“. Spre exem­plu, un fermier din judeţul Mureş şi-a scos la vânzare luna trecută proprie­tatea ce se întinde pe 9.000 mp, cu ani­male şi utilaje, la un preţ de 400.000 de euro, negociabil.

    „Laptele are un preţ prea mic, între 0,8-1,1 lei/litru, carnea are un preţ care abia ne acoperă cheltuielile, valoarea inputurilor agricole a crescut, hrana pentru animale ne costă prea mult – de exemplu, preţul tărâţei a crescut de la 0,7 lei/kg anul trecut la 1 leu/kg acum, iar pe 700 kg de fân dăm 500 de lei – şi nu mai rentează să creştem vaci. Toată vara am lucrat pe minus, avem pierderi de 30.000 de lei. Dacă nu ne sprijină Ministerul Agriculturii cu subvenţii, o să crească ei vaci la etaj, la Bucureşti, căci la noi în zonă 90% din oameni vor să-şi vândă fermele“, spune un fermier din localitatea Subcetate, judeţul Harghita.

    Potrivit datelor prezentate de www.zf.ro,  în 2006, înainte de aderarea la UE, România avea un şeptel de 3 milioane de bovine. Efectivul de animale a scăzut cu 33% până în 2019, ajungând la 2 milioane de capete de bovine.


    Te-ar mai putea interesa

    Victorie morală pentru fermieri în dosarul neonicotinoidelor. Decizia luată de Înalta Curte! Avans APIA 2025 – subvențiile care intră în conturi până la finalul lunii Fermă de vaci, scoasă la vânzare din cauza datoriilor. Se vinde cu tot cu utilaje și cu terenul în arendă

    Ultimele știri

    Fermierii polonezi organizează un protest național ce va ține o lună întreagă. În decembrie fac miting la Bruxelles Cântărirea rapiței toamna pentru o fertilizare mai bună cu azot – formulă de calcul Ce mănâncă românii toamna. Carrefour și NielsenIQ au prezentat tendințele consumului de sezon