• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Peste 100.000 de fermieri vor primi ajutorul de 7.000 de euro după control!

    Angelica Lefter – Agrointeligența

    Aproximativ 100.000 de fermieri au depus cereri pentru ajutorul de maxim 7.000 de euro pe fermă. Ministrul Agriculturii, Adrian Oros, a anunațat că bugetul de total de 150 de milioane de euro va fi direcționat către conturile beneficiarilor eligibili după faza de control.

    Ministrul Agriculturii și Dezvoltării Rurale, Adrian Oros, a menționat, astăzi, joi, 22 octombrie, în cadrul ședinței de Guvern că mâine este ultima zi de depunere a cererilor fermierilor care vor să primească sprijin prin Măsura 21.

    ”Mâine se încheie termenul de depunere pentru Măsura 21 – sprijin temporar cu caracter excepțional acordat fermierilor care au fost afectați în mod deosebit de evoluția COVID-19. Este vorba de o măsură prin care sprijinim sectorul zootehnic, dar și sectorul vegetal, iar cuantumul sumei este de 150 de milioane euro, bani europeni, schemă notificată și aprobată de Comisie. Mâine este ultima zi de depunere, s-au înscris peste 100.000 de fermieri. Vom face controlul administrativ și în următoarele săptămâni vom demara și aici și vom relua procedura cu celeritate”, a specificat ministrul de resort în ședința de Guvern.

    Amintim că Agrointeligența – AGROINTEL.RO a informat fermierii despre toate etapele de depunere a cererilor pentru Măsura 21, iar data de 23 octombrie este termenul limită până la care fermierii mai pot depune la Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) documentele pentru ajutoarele plătite prin Măsura 21, care sunt alocate pentru crescătorii de bovine, ovine/caprine, pomicultori și fermierii care cultivă legume în sere/solarii sau câmp.

    CITIȚI ȘI: Ajutorul de 7.000 euro/fermă: Ultimele zile în care se mai pot cere banii din Măsura 21!


    Te-ar mai putea interesa

    Carrefour România introduce reduceri pe termen nelimitat: sute de produse cu discounturi progresive Avans APIA 2026: Plățile – din luna septembrie. Fermierii, banii mai repede în conturi! Cele mai bune soiuri de cireși: topul realizat de specialiști la Stațiunea CDVP Pietroasa-Istrița Este oficial: Exporturile de oi din România – interzise până pe 31 decembrie. Decizia, în Jurnalul UE! Piața cerealelor, la zi – prețuri. România, în plin recoltat la orz, se menține lider la exporturi

    Ultimele știri

    Fermierii care au avut culturi calamitate de secetă în 2025 vor primi despăgubiri! Cuantum: 200 euro/ha Tanczos Barna și Alexandru Bociu – negocieri zilele acestea cu Comisia Europeană pentru deblocarea exporturilor de ovine! Fermierii din 22 de județe – blocați cu laptele și brânza în ferme! Barbu a promis noi credite agricole ”de săptămâna viitoare”. Niciun cuvânt despre ajutoarele de 68 euro/vacă și de 20 euro/porc Florin Barbu a trecut de comisii cu vot PSD și susținere AUR. Companiile care vor pierde subvențiile APIA!