• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Declararea stupilor la primărie. Actele obligatorii pe care apicultorii trebuie să le depună!

    agrointeligenta.ro -

    Declararea stupilor la primărie este un prim pas pentru crescătorii de albine care vor să vândă produsele stupului cu forme legale, mai exact în baza unui atestat de producător, cu carne de comercializare. Marian Irinei, consilier personal al ministrului Agriculturii, Adrian Oros, explică pașii pe care stuparii trebuie să îi facă pentru a-și declara familiile de albine, dar și pentru ca ulterior să se înregistreze cu stupina în baza Agenției Naționale pentru Zootehnie.

    ”Stupii se declară la Primărie (se completează o declarație pe propria răspundere în care specificați numărul de familii pe care le aveți amplasate pe vatra respectivă – se menționează adresa). În cazul în care nu sunteți proprietar, iar terenul unde aveți amplasată stupina este pe numele altcuiva, trebuie să faceți un contract de comodat (acesta poate fi si cu titlu oneros) între dvs. și proprietar. La Primărie depuneți aceste două documente: Contractul de comodat + declarația pe propria răspundere privind numărul de familii pe care le aveți la adresa respectivă. Primăria este obligată să vă elibereze un atestat de producător și să vă elibereze o adeverință care vă va trebui la OJZ (Oficiul Județean de Zootehnie) pentru a obține codul unic de înregistrare a stupinei”, i-a anunțat pe apicultori Marian Irinei, care a postat pe pagina sa de Facebook că așteaptă să fie sesizat dacă există situații în care se cer documente în plus, sau apar alte probleme.

    Vă reamintim că termenul până la care apicultorii trebuie să transmită către ANZ situația stupilor cu care intră în iernare este 31 decembrie 2020.


    Te-ar mai putea interesa

    Nu aruncați cojile de portocală! Uite cum le puteți folosi în grădină la viitoarea cultură de legume APIA a anunțat că a finalizat plata avansului. A doua tranșă din subvenții, din 2 decembrie DNA: 10 apicultori – fraudă de 1,2 milioane de lei din Planul Național Apicol

    Ultimele știri

    Problemele cu cadastrul gratuit au ajuns în Parlament. Vot pentru intabularea terenurilor agricole Ioan Jula, unul dintre pomicultorii care a suferit pierderi uriașe în acest an: ”Când lucrezi și pierzi, apoi baiul e mare” Donații record pentru fermierii ale căror tractoare au fost confiscate în cadrul protestelor