• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • De ce livezile de prun, măr sau gutui nu au fost eligibile pentru ajutorul de 7.000 de euro/fermă

    agrointeligenta.ro -

    Prunul, mărul, părul sua gutuiul nu au reprezentat specii eligibile pentru a beneficia de ajutorul de până la 7.000 de euro acordat din fonduri europene pentru compensarea pierderilor cauzate de pandemie. Ministerul Agriculturii explică de ce aceste plantații nu primesc ajutor în acest an.

    Agrointeligența – AGROINTEL.RO a întrebat MADR ”care a fost criteriul (sau criteriile) prin care s-au stabilit speciile pomicole eligibile în cadrul Măsurii 21? Din ce motive au fost excluse de la plată culturi pomicole precum cele de prun, gutui, mere, pere etc.?”.

    Întrebarea noastră a fost transmisă pe 7 octombrie, iar răspunsul a venit ier, pe 26 octombrie, după ce, pe 23 octombrie, s-a încheiat campania de cereri pentru Măsura 21. Iată, integral, răspunsul Ministerului Agriculturii pentru pomicultori:

    ”Prin elaborarea Măsurii 21 – Măsura specifică de acordare a unui sprijin temporar cu caracter excepțional în cadrul FEADR ca răspuns la epidemia COVID (art. 39b), Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale a vizat în principal acordarea unui sprijin financiar temporar cu caracter excepțional producătorilor agricoli din sectorul legumelor și fructelor care au întâmpinat dificultăți în ceea ce privește valorificarea producției în perioada martie-mai 2020.

    În această perioadă s-au înregistrat scăderi dramatice ale cantităților de legume și fructe valorificate, din cauza instituirii stării de urgență pe întreg teritoriul României, în perioada 16.03-15.05.2020, conform Decretului nr. 195 din 16 martie 2020 și Decretului nr. 240 din 15 aprilie 2020.

    Din acest considerent, dintre speciile pomicole cultivate în România, s-au stabilit ca fiind eligibile cele a căror producție se valorifică în această perioadă afectată de pandemia de COVID-19, respectiv de restricțiile generate de instituirea stării de urgență”.

    Vedeți ce specii și ce condiții au asigurat eligibilitate pomicultorilor în cadrul Măsurii 21 – AICI.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Un fermier deszăpezește gratuit drumurile din comuna sa Peste 110.000 de păsări au fost omorâte din cauza furajelor cancerigene din Ucraina. R. Moldova a sistat importul de furaje ucrainene Vocea Fermierilor. Sanda Grigoraș: Acordul Mercosur nu este progres, ci abandonarea agriculturii și zootehniei românești!

    Ultimele știri

    Oierii cer suspendarea ratificării acordului UE-Mercosur. Ionică Nechifor, Moldoovis: ”România trebuie să își apere interesele agricole și zootehnice” Prețurile cerealelor, în cădere liberă după ultimul raport USDA. Prognoză șocantă pentru fermieri Lege nouă: Fermierii care au datorii la bugetul local nu vor mai putea lua subvenții de la APIA