• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Lupul-robot care alungă urșii! Detectează animalele sălbatice de la peste 100 m distanță!

    Angelica Lefter – Agrointeligența

    Un robot creat anume pentru a speria urșii care se apropie de exploatațiile agricole și de gospodăriile oamenilor. Sistemul de protecție este menit să alunge animalele sălbatice fără a le răni, protejând în acelși timp proprietățile ce ar putea fi păgubite de urși.

    Se pare că urşii i-au speriat pe locuitorii din oraşul Takikawa, situat pe insula Hokkaido, din nordul Japoniei. Aici localnicii au luat măsuri și la sfârșitul lunii septembrie au instalat în mai multe zone aflate în apropierea pădurilor câţiva roboţi numiţi ”Monstru Lup”. Asta după ce autorităţile au fost alarmate de faptul că fiarele sălbatice începuseră să atace oamenii, potrivit informațiilor publicate de The Mainichi și preluate de click.ro

    Robotul lup ”angajat” să sperie animalele are 1,2 m lungime şi 91 cm înălţime. Este dotat cu senzori de mişcare şi termici şi poate detecta apropierea unui urs de la peste 100 de metri distanţă.

    Imediat ce robotul simte că se apropie un urs, începe să lumineze intermitent din ochi şi să mişte toate cele patru membre. Maşinăria Ohta Seiki a fost dezvoltată în cadrul colaborării dintre Universitatea din Hokkaido şi Universitatea de Agricultură din Tokio.

    Până în prezent au fost vânduţi 70 de roboţi, iar localnicii spun că foarte de mulţumiţi de activitatea acestora. Robotul va fi lăsat în funcțiune până când urșii vor intra în perioada de hibernare, apoi va fi scos din nou la ”lucru” în primăvară.

    Mai multe imagini cu robotul care sperie urșii – VEZI GALERIA FOTO


    Te-ar mai putea interesa

    Festivalul Cireșelor și Căpșunilor – un succes. Fermierii din AFF au adus fructe proaspete în Capitală! Subvenție nouă pentru bovine: 68 euro/cap. Ajutorul, votat în procedură de urgență! Ministerul Agriculturii trimite corpul de control peste comercianții care susțin că vând legume românești UPDATE: Focar de antrax confirmat în România la o bovină ce figurează cu vaccinări în ultimii doi ani Cod galben de instabilitate atmosferică. Averse torențiale, vijelii și grindină în mai multe județe

    Ultimele știri

    Exclusiv: Exportul de ovine din România a fist blocat! Decizia, luată de un oficial din Spania, țară care va prelua contractele oierilor români Cisterne cu lapte, blocate la granița cu Bulgaria după ce au fost găsite aflatoxine în laptele importat E oficial: buget pentru compensarea fermierilor afectați de scumpiri și avans mai mare la subvenția APIA Șeful ANSVSA – apel către oieri: Opriți imediat comerțul clandestin de ovine și caprine! Riscăm blocarea totală a exporturilor! Peste 85% dintre companiile agricole vor acces la date despre piață, consum și inputuri – sondaj AGXecutive