• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • România ocupă locul 7 la producția agricolă în Uniunea Europeană!

    Angelica Lefter -

    România este cea de-a șaptea forță agricolă din Uniunea Europeană! Cea mai nouă analiză făcută publică de Eurostat arată că țara noastră se plasează pe locul al șaptelea la producția agricolă, conform datelor centralizate pentru anul 2019. Pe primul loc în UE este Franța, urmată de Germania și Italia.

    Franța, cea mai mare forță agricolă din UE

    România a avut în 2019 o valoare a producţiei agricole de 90 de miliarde de lei, adică 19 miliarde euro, sau 5% din totalul Uniunii Europene, ceea ce o plasează pe locul 7 în Uniunea Europeană. Primul loc este ocupat de Franţa, cu o valoare a producţiei agricole de 77 miliarde euro, arată datele Eurostat, citate de agerpres.ro.

    Germania pe locul 2, Italia pe locul 3

    În topul țărilor cu valoare mare a producțiilor agricole urmează pe locul doi Germania cu 58,2 miliarde euro, apoi, pe locul trei, Italia cu 57,8 miliarde euro.

    Spania este pe locul al patrulea după ce a atins 51,7 miliarde euro, apoi Olanda cu 29,1 miliarde euro şi Polonia cu 26,4 miliarde euro, mai arată datele publicate astăzi, luni – 16 noiembrie, de Eurostat.

    Foto: agerpres.ro

    Producția agricolă din 2019, mai mare decât în 2018

    În 2019 comparativ cu 2018, valoarea producţiei agricole în Uniunea Europeană (UE) a crescut cu 2,4% până la 418 miliarde euro. Totodată, în trei sferturi din statele membre, inclusiv în România, valoarea producţiei agricole a crescut de la un an la altul. Cele mai mari creşteri procentuale au fost înregistrate în Letonia (21,1%) şi Estonia (16,1%). În România, valoarea producţiei agricole a crescut cu 2,2% în 2019 comparativ cu 2018.

    În cazul României, valoarea producţiei vegetale a crescut cu 0,9% în 2019 comparativ cu 2018, în timp ce valoarea producţiei animale a crescut cu 3,8%. În schimb, România a înregistrat o creştere spectaculoasă a valorii serviciilor agricole, 43%, cea mai mare creştere procentuală din Uniunea Europenă.

    Valoarea producţiei vegetale a Uniunii Europene a crescut cu 1,8%, în condiţiile în care creşterea volumului producţiei cu 2,2% a fost în măsură să compenseze o reducere cu 0,3% a preţurilor. Creşterea s-a datorat în principal unei majorări cu 29,5% la secară şi meslin (amestec de grâu cu secară în proporție 2-1), 23,5% la hamei, 20,4% la cartofi şi 15,3% la ulei de măsline.

    De asemenea, valoarea producţiei animale a Uniunii Europene a crescut cu 3,6%, în condiţiile în care preţurile au crescut cu 3,5%, iar volumul producţiei a rămas stabil. Creşterea din 2019 a valorii producţiei animale s-a datorat în principal majorării cu 14,6% la porci, 3,2% la lapte şi 1,8% la oi şi capre, în principal ca rezultat a majorării preţurilor.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Panourile solare se scumpesc în urma unei decizii luate de China, principalul producător Suprafața minimă de teren agricol pentru care se plătesc subvenții APIA în acest an Când un an rău răstoarnă o fermă – apel public pentru plata datoriilor unei ferme. Soții Butilă: „Și 5 lei contează” Subvenția pe pârloagă rămâne mică, dar nu atât de mică. PD-28, la aproape 33 euro/ha Un grup olandez cu 800 de hectare se retrage din România. Terenurile – scoase la vânzare cu tot cu utilaje

    Ultimele știri

    Târgul MOLDOVA AGRICOLĂ EXPO, ediția a III-a, se desfășoară în perioada 27–30 martie, la Roman – Neamț Meteo: Ninsori, viscol și ger până marți seara. Temperaturile scad la -15°C Vremea pe final de iarnă. Temperaturi și precipitații anunțate de ANM în următoarea perioadă Subvenții APIA majorate. Fermierii care primesc în conturi diferența de bani la hectar Alerte de inundații în mai multe județe. Terenuri agricole acoperite de ape