• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Plăți subvenții APIA astăzi! 94.402.342 de euro virați în conturile fermierilor!

    Angelica Lefter -

    Ultimele știri și noutăți despre plata subvențiilor agricole pe 2020 au fost făcute astăzi de către Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA). Instituția informează că, începând de ieri, miercuri – 2 decembrie 2020, a demarat autorizarea plăților finale, ca diferență între cuantumul calculat și cuantumul acordat în avans pentru anul de cerere 2020, potrivit unui comunicat remis Agrointeligența – AGROINTEL.RO.

    Conform informării, până la acest moment s-au autorizat la plată un număr de 113.390 fermieri cu suma totală de 94.402.342,72 euro, din care:

    • 16.707.808,75 euro din Fondul European de Garantare Agricolă (FEGA);
    • 2.265.712,46 euro din Fondul European Agricol pentru Dezvoltare Rurală (FEADR);
    • 50.889,46 euro cofinanțare de la Bugetul Național (BN1).

    De asemenea, APIA mai arată că plăţile finanțate din FEGA se efectuează la cursul de schimb de 4,8725 lei pentru un euro, iar plăţile finanțate din FEADR la cursul de schimb de 4,7830 lei pentru un euro.

    APIA va continua efectuarea plăților aferente Campaniei 2020 în același ritm susținut, astfel încât toți beneficiarii să primească în timp util banii cuveniți, a mai informat instituția.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Subvenții APIA 2026. Ce se întâmplă cu plata pe Agromediu așteptată de fermieri Oierul Alexandru Tămaș: ”Hrănesc animalele cu boabe de porumb, pentru mărunțire ar trebui noi investiții” Acordul comercial UE-Mercosur a fost blocat! Votul eurodeputaților PSD a fost decisiv! Cadastru și intabulare gratuită pentru construcțiile ridicate fără acte. Anunțul ANCPI Legumicultorul Mihai Chesnoiu a rămas cu 60.000 de salate nevândute: ”Cea de import este bună la 100 de grame, a noastră nu este” 

    Ultimele știri

    Comisia Europeană a creat un grup operativ care asigură controale la alimentele importate în UE Micii fermieri îi cer ministrului Florin Barbu să majoreze ajutorul Tomata la 2,5 euro/mp Scumpiri la îngrășăminte: Ureea – de la 485 USD/t, la 530 USD/t; nitratul de amoniu, de la 320 EUR/t, la 390 EUR/t UE a încheiat negocierile privind acordul comercial de liber schimb cu India Garda de Mediu a închis mai multe ferme și a aplicat amenzi uriașe