• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Derogare neonicotinoide 2021. MADR a emis o autorizație pentru campania de semănat din primăvară

    agrointeligenta.ro

    Derogare pentru tratarea semințelor cu neonicotinoide în campania de semănat din primăvara 2021. Autorizarea temporară de urgență a fost acordată fermierilor români pentru culturile de porumb și sfeclă de zahăr. Nu este menționată o derogare și pentru tratarea semințelor de floarea-soarelui.

    Conform datelor publicate de Autoritatea Națională Fitosanitară (ANF), pentru campania de semănat din această primăvară au primit autorizație temporară de folosire la tratamentul semințelor mai multe produse. Astfel, pentru tratarea semințelor de porumb s-a emis o autorizație pentru utilizarea în situații de urgență a insecticidelor pe baza de neonicotioide PONCHO 600 FS, NUPRID AL 600 FS și CRUISER 350 FS.

    Pentru tratarea semințelor de sfeclă de zahăr s-au emis autorizații pentru utilizarea în situații de urgență a insecticidelor pe baza de neonicotioide: PONCHO BETA FS 453.34 și CRUISER 350 FS.

    Derogările pentru tratamentul cu insecticide pe bază de neonicotinoide au venit ca urmare a solicitării fermierilor membri ai LAPAR, Federația Națională Pro Agro, UNCSV și APPR.

    Conform ANF, autorizarea pentru folosirea neonicotinoidelor este valabilă în perioada 25 ianuarie – 24 mai 2021.

    Tratamentul seminței va fi efectuat numai de către prestatorii de servicii autorizați și, în scopul reducerii riscurilor asociate utilizării, se impun următoarele măsuri :
    -utilizarea semințelor tratate se face doar în regiunile afectate de dăunătorii de sol Tanymecus dilaticollis și Agriotes spp.;
    -fermierii trebuie să semnalizeze câmpurile însamântate cu sămânța tratată cu plăcute de avertizare;
    -semințele se etichetează corespunzător;
    -stocurile de sămânța tratată, dacă există, nu mai pot fi folosite după dată de 24 mai, iar cantitățile rămase trebuie distruse.

    Așa arată o autorizare temporară pentru tratamentul semințelor de porumb cu insecticide pe bază de neonicotinoide:


    Te-ar mai putea interesa

    Ploi și rafale de vânt de până la 80 km/h. Județele sub alertă ANM până sâmbătă seara Cadastru gratuit 2026. Ce se întâmplă dacă suprafața din acte diferă de cea din teren Agrinvest – drept la replică: ”Respingem ferm sugestiile potrivit cărora societatea noastră ar acționa abuziv sau în afara cadrului contractual” Cuantum final la subvenția APIA pe pârloagă: 40,20 euro/ha. Fermierii așteptau 58,18 euro/ha Subvenții APIA – iată cele 29 de plăți pe hectar și animale care intră la plata finală

    Ultimele știri

    Primul mesaj al ministrului propus, Tánczos Barna, despre subvențiile fermierilor! Ilie Bolojan, anunț oficial: Vicepremierul Tánczos Barna, ministru interimar la Agricultură Fermierii vor putea angaja mai ușor lucrători străini. OUG aprobată astăzi de Guvern! Florin Barbu după ce a demisionat de la șefia MADR: ”Voi susține o conferință de presă la minister” Surse guvernamentale: Tanczos Barna – ministru interimar al Agriculturii!