• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Terenuri pentru tineri 2021. ADS a început a doua sesiune de cereri pentru tinerii fermieri care vor teren

    Angelica Lefter – Agrointeligența

    Terenuri pentru tinerii fermieri în 2021. Agenția Domeniilor Statului a demarat a doua sesiune de concesionare a terenurilor cu destinație agricolă aflate în administrarea ADS, în suprafață de până la 50 ha, către tinerii cu vârsta de maxim 40 de ani, potrivit unui comunicat al Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale (MADR) remis Agrointeligența – AGROINTEL.RO.

    Cererile pentru teren de la ADS se depun până pe 29 ianuarie

    Informarea arată că perioada de depunere a solicitărilor de către tinerii fermieri este 18 ianuarie 2021 – 29 ianuarie 2021, iar județele pe raza cărora se găsesc terenurile ofertate sunt: Alba, Gorj, Ialomița, Neamț, Satu Mare, Timiș, Teleorman și Vâlcea.

    Cererile pentru terenuri se depun la ADS sau online

    Cei care sunt interesați și care îndeplinesc condițiile prevăzute de lege pot depune solicitări la sediul Agenției Domeniilor Statului (ADS) sau pe adresa de e-mail a instituției, până la data de 29 ianuarie 2021, ora 14:00.

    MADR mai menționează că suprafețele de teren disponibile pentru contractare, precum și modul de desfășurare a procedurii se regăsesc pe site-ul Agenției Domeniilor Statului, www.domeniilestatului.ro.

    În data de 27 noiembrie 2020 a avut loc semnarea primului contract de concesionare de terenuri cu destinație agricolă aflate în exploatarea societăţilor comerciale din portofoliul ADS, libere de contract, în suprafață maximă de 50 ha, cu un tânăr fermier absolvent al învățământului de profil, în vederea înființării unei ferme.

    Totodată, lista completă a tuturor fermierilor declarați admiși pentru prima sesiune este disponibilă pe site-ul ADS. Conform comunicatului, normele metodologice de aplicare a acestui program au fost aprobate prin Hotărârea nr. 811/2020, adoptată în ședința de Guvern din data de 24 septembrie 2020.


    Te-ar mai putea interesa

    Vești despre prețul grâului: Cotații mai bune în portul Constanța, Rusia crește exportul, cererea Egiptului scade MADR susține că nu știa despre legea care introduce închisoarea pentru folosirea apei din puțuri sau râuri Piața cerealelor, la zi. Raportul USDA pe iulie – România: 11 milioane de tone de grâu; 3,52 milioane de tone de rapiță Fermierul Constantin Foca din Botoșani – firme în concordat și datorii de milioane de euro. Schema ”Tribunalul” Intrarea în legalitate a tractoarelor și combinelor, fără drumuri la RAR. Soluția oferită fermierilor

    Ultimele știri

    ALERTĂ – Zborul MAXIM al dăunătorilor din culturile de porumb a fost atins ! Noul Guvern de la Kiev a reinstaurat Ministerul Agriculturii în Ucraina Războiul fructelor: Rusia blochează importurile din Turcia după ce Ankara a oferit garanții de securitate Ucrainei Familia Creițariu duce tradiția mai departe. Povestea de la Cuciulata, Brașov, pentru ”Campioni pe teren” Agricultura României intră în cel mai important ciclu de decizie din ultimul deceniu. Rolul finanțării specializate este vital în acest proces