• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Anunțuri
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • MADR: Banii alocați pentru plata fermierilor prin APIA și AFIR

    agrointeligenta.ro -

    Ce bani urmează să încaseze fermierii de la cele două agenții de plăți – Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) și Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale (AFIR). Ministerul Agriculturii a pus în dezbatere o ordonanță de urgență care prevede ca modul în care se vor achita subvențiile și se vor accesa fondurile europene în 2021 și 2022 să rămână la fel ca în prezent, până pe 1 ianuarie 2023, când ar urma să intre în vigoare noua Politică Agricolă Comună.

    Adoptarea proiectului de OUG este obligatorie ca fermierii români să nu piardă banii ce le sunt alocați, ”luând în considerare că nepromovarea prezentului act normativ în regim de urgență poate avea consecințe grave atât în plan economic, cât și în plan social, în principal prin neacordarea în condiții bune a celor circa 3,811 miliarde euro din FEGA și a circa 1 miliard euro din FEADR alocate României pentru perioada de tranziție, cu impact deosebit de grav asupra sectorului agricol al României”.

    Vă reamintim că Agrointeligența – AGROINTEL.RO a anunțat în premieră că potrivit Regulamentului UE 2020/2220, România are posibilitatea de aduce câteva modificări la schemele de plăți, termenul pentru schimbări trebuid transmise până pe 19 februarie pentru anul 2021 și până la 1 august 2021 pentru anul 2022.


    Te-ar mai putea interesa

    Ghid ANAF pentru fermierii care au teren în arendă. Termene, declarații obligatorii Ruperea frunzelor de ceapă. Greșeala care poate opri creșterea bulbilor Legislație simplificată pentru circulația tractoarelor pe drumurile publice

    Ultimele știri

    Premieră națională: Târg de produse locale din Oltenia, găzduit de un hypermarket! Producătorul celebrei Telemea de Ibănești a devenit furnizor al Casei Regale a României ANSVSA: Un vas cu 40.600 de ovine și peste 1.400 de bovine a plecat din portul Constanța către Algeria