• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • MADR are ținte precise: ”Anul acesta vrem să absorbim 2,9 miliarde de euro fonduri europene”

    agrointeligenta.ro

    Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale este campion la absorbția de fonduri europene, reușind ca anul trecut să aducă în țară 2,3 miliarde de euro, din care 1,1 miliarde de euro au ajuns direct la fermieri, prin intermediul subvențiilor.

    Perspectivele pentru anul abia început sunt însă mult mai bune, potrivit ministrului Daniel Constantin care a declarat în această seară, la România TV, că ținta pentru 2014 este de a absorbi 2,9 miliarde de euro din fondurile europene alocate României.

    ”Noi avem o ambiție: să avem primul program  – Programul Național de Dezvoltare Rurală – PNDR, cu absorbție de  100%”, a declarat Daniel Constantin în cadrul interviului televizat.


    Te-ar mai putea interesa

    Controale în gospodării! Infracțiunea sancționată cu 1.200 de lei! Victorie pentru micii fermieri. e-Factura, eliminată în Parlament pentru agricultori Subvenția pe pârloagă 2026. Fermierii au obligația să transmită APIA fotografii din teren până pe 5 iunie Parlamentul a adoptat legea pentru plata unei subvenții de 15 euro/familia de albine Dosar penal pentru oierul care a omorât ursul ce îi atacase turma de oi

    Ultimele știri

    Avertismentul unui șef APIA pentru fermieri! Premierul Ilie Bolojan: S-a semnat contractul pentru achiziția Azomureș cu 69 de milioane de euro! Șeful APIA, apel către fermieri să depună cererile pentru subvenții: ”Data limită este 5 iunie” Subvenția pe hectar pe care o vor primi fermierii români în anii următori E lege! Limită de 10.000 de euro la plățile în numerar, de anul viitor!