• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Șeful APIA despre ajutoarele de Covid-19: ”Toți fermierii eligibili – plătiți integral până la această dată”

    Roxana Dobre -

    Toți fermierii eligibili au fost plătiți până la această dată! Directorul general al Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură, Adrian Pintea, le transmite fermierilor care au cerut ajutoare de Covid-19 că toți beneficiarii eligibili au fost autorizați la plată până astăzi, 22 ianuarie.

    Adrian Pintea a anunțat prin intermediul celui de-al doilea număr al revistei agenției de plăți, APIAGRICULTURA că toate sumele pentru ajutoarele COVID-19 sunt plătite fermierilor.

    ”(…) Mai mult decât atât, am implementat cu succes o serie de noi măsuri de sprijin cu caracter excepțional, care să răspundă nevoii imediate a fermierului român de a face față efectelor negative ale pandemiei, toți fermierii eligibili fiind plătiți integral până la această dată”, a arătat șeful APIA.

    Având în vedere declarația șefului APIA, fermierii care nu au încasat încă ajutorul de Covid – 19, fie că este vorba de cel prim Măsura 21 (maxim 7.000 de euro pe fermă) sau de ajutorul de stat (maxim 100 euro/UVM), se pot adresa funcționarilor APIA pentru a afla motivul pentru care sumele nu le-au fost achitate.


    Te-ar mai putea interesa

    ”Nu avem unde să vindem cerealele”. Protest al fermierilor la granița cu Ucraina Programul Rabla Tractoare – deblocat cu fonduri europene! Anunțul făcut azi de ministrul Florin Barbu Liliana Piron explică cum se va aplica degresivitatea la subvențiile APIA: ”Tot ce depășește 100.000 de euro se va opri la 61.250 de euro”

    Ultimele știri

    Fermieri atacați cu rachete în câmp, în timp ce recoltau: 12 răniți și 30 de utilaje avariate Prețuri fluctuante la floarea-soarelui din cauza randamentului mai mic al culturii din Ucraina ProCredit Bank a lansat campania „Parteneri de Bancă – pentru că lucrurile bune se împart cu prietenii!”