• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Adrian Oros: Doar samsarii și PSD-iștii sunt deranjați de Ordinul ”maxim 5 porci în gospodărie”!

    agrointeligenta.ro -

    Asaltat în mediul online de micii crescători de suine care îi trimit mesaje pe contul de Facebook și care au inițiat și o petiție împtriva Ordinului care limitează creșterea porcilor în gospodării la cinci capete, ministrul Agriculturii, Adrian Oros iese la atac și spune că cei care se împotrivesc actului său normativ sunt fie pesediști, fie samsari.

    Iată, integral, mesajul postat de ministrul Adrian Oros pe pagina sa de Facebook după ce petiția de stoparea a Ordinului nr. 24/2021 a ajuns la 13.481 de semnături:

    ”Doar SAMSARII și PSD-știi sunt deranjați de noua reglementare, de aceea dezinformează.
    După ce a umplut România de Pesta porcină africană și a distrus creșterea porcului, acum PSD sare în ajutorul samsarilor!
    Între 2017-2019, în România, Pesta porcină africană s-a răspândit în toată țara, producând pagube imense. Așa a vrut PSD!
    Doar 25% din carnea consumată se produce în țară, restul de 75% îl importăm. Așa vrea PSD!
    Au fost uciși până acum 740.000 de porci, au falimentat zeci de fermieri români, iar statul a plătit despăgubiri de sute de milioane euro. Așa vrea PSD!!
    Deficitul comercial la carnea de porc este de peste 550 mil. euro. Deci, se scot din țară, anual 550 mil euro pentru a cumpara carne de porc. Așa vrea PSD!!
    Pentru a stopa evoluția acestei boli, pentru a diminua pierderile economice uriașe și pentru a relansa creșterea porcului în România trebuie să se respecte regulile de către toți crescătorii de porci și să se controleze numărul mistreților. Asta vrea Guvernul și crescătorii corecți!
    Noua reglementare nu schimbă nimic pentru 98% dintre crescătorii de porci. Atât pentru cei care cresc porci pentru consum familial în gospodariile țărănești, cât și pentru fermierii care fac creștere și comerț cu porci și respecta legea.
    Interesul PSD este de a importa in continuare carne de porc, iar cei care plimba ilegal animale și boli prin țara sa își continue activitatea”.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Culturile de cereale, călcate cu snowmobile, sănii și ATV-uri: ”Câmpul este distrus pentru puțină distracție” Grâul din Argentina ”ia fața” celui de la Marea Neagră: are preț mai mic și e disponibil în cantități uriașe Când un an rău răstoarnă o fermă – apel public pentru plata datoriilor unei ferme. Soții Butilă: „Și 5 lei contează” Raport: Giganții fast-food din România profită de suferința puilor, dar nu fac niciun progres în creșterea bunăstării animalelor ANSVSA – anunț pentru toți crescătorii de animale! Alexandru Bociu: ”Obiectivul nostru rămâne același”

    Ultimele știri

    Subvenția pe pârloagă rămâne mică, dar nu atât de mică. PD-28, la aproape 33 euro/ha Alerte de inundații în mai multe județe. Terenuri agricole acoperite de ape Reguli noi pentru micii fermieri care accesează subvenții de la APIA Agrii România răsplătește fidelitatea și susține fermierii să devină ”Campioni pe teren” Controale în câmp la fermierii care fertilizează cu azot în această perioadă