• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Realitate cruntă, confirmată de un studiu parlamentar: ”90% din suprafețele cumpărate de străini au caracter speculativ”

    Vlad Macovei – Agrointeligența

    O sinteză realizată în iunie 2013 de către Direcția Studii și Documentare din cadrul Parlamentului României și obținută în EXCLUSIVITATE de Agrointeligența arată că, în 2012, suprafața agricolă deținută de străini (societăți cu capital străin) era de 12% din total, în creștere față de 2008 când era de 8%.

    Raportul concluzionează sec: 90% din aceste suprafețe au fost cumpărate pur speculativ și nu pentru a fi exploatate. Într-un clasament al cumpărătorilor de teren în România, pe primele locuri se află Italia, cu 24,29%, urmată de Germania cu 15,48% şi de ţările arabe cu 9,98%.

    Ungaria deținea 65.000 de hectare în 2013

    De asemenea, Ungaria deţine 8,17% din cele peste 700.000 de hectare deținute de străini, Spania (6,22%), Austria (6,13%), Danemarca (4,52%), Grecia şi Olanda câte 2,4% şi Turcia 0,78%.

    ”Preţurile oferite de străini (de exemplu, cumpărătorii danezi) pentru terenuri, în perioada 2007-2012 au variat între .500 şi 4000 de euro pe hectar, în funcţie de tipul de teren. Actualmente preţurile la terenuri variază între 120 euro la ha şi 3 000 de euro dar se poate ajunge şi la 30 000 de euro dacă este un teren „interesant”, fie se află în proximitatea unei autostrăzi, fie într-o zonă cu potenţial turistic, fie într-o zonă cu potenţial imobiliar” se arată în sinteza elaborate în iunie anul trecut.

    Cu toate acestea, citând unele studii și analize, raportul parlamentar arată că dintr-o serie de motive socio-economice, majoritatea proprietarilor de teren din România vor preferă să închirieze suprafețe agricole decât să le vândă.


    Te-ar mai putea interesa

    Furtuna a frânt porumbul și floarea-soarelui în ferma lui Matei Titianu: ”Culturile erau irigate, în stadiu avansat de vegetație” Lege în vigoare de astăzi: tahograf obligatoriu pe dubițele care fac acest tip de transport! Dronele vs. fragmentarea terenurilor. Nicu Vasile, fermier: ”Riscă să devină o sursă de conflicte, pierderi economice și insecuritate juridică” Cât plătesc fermierii din Ucraina pentru un litru de motorină Investiția de 200-300 de euro care ajută fermierii să economisească zeci de mii de euro

    Ultimele știri

    Pentru ce a luat amendă 5.000 de lei un tânăr de 21 de ani ce conducea tractorul pe un drum public Radu Dragomir, Ferma de la Munte: „Silozul de secară ne oferă mai multă proteină în rația animalelor” Crama Corbuț, investiție în vinuri premium inaugurată la Diosig. Dan Corbuț: „Îmi doresc ca acest proiect să fie dus mai departe de copiii și nepoții mei” Piața cerealelor, la zi. Rusia vinde cel mai ieftin grâu din lume. Ce înseamnă asta pentru fermierii români Scandal la ANSVSA: 75 de oi declarate ucise într-un focar din Tulcea au fost găsite vii într-o fermă din Cluj