• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Piero Francisci, fermier din Teleorman: ”În Italia, orice străin poate cumpăra oricât pământ. Dar oare credeți că vinde cineva?”

    Vlad Macovei -

    Unul dintre cei mai activi și vizibili investitori străini în agricultura românească, Piero Francisci, spune că în Italia, vânzarea terenurilor agricole către străini este reglementată doar de dreptul de preemțiune al vecinilor, în rest nefiind nicio restricție.

    ”Libertatea de a cumpăra teren se aplică atît cetățenilor UE cât și non-UE. Trebuie aplicat doar dreptul de preemțiune pentru cei din vecinătatea terenurilor. În rest, nu știu sa mai existe vreo altă restricție. Pînă aici toate bune și frumoase. Dar credeți că sunt atît de mulți care să vândă o asemenea bogație? Sigur, se vând case care poate au și o grădină mai mare, se vând societăți comerciale care au obiect de activitate agricultura și care au în active și terenuri. Pământ agricol însă nu prea se tranzacționează. Cea mai bună metodă de nu a înstrăina pământul este să ai o agricultură performantă din care fermierul scoate profit” a spus Francisci.

    Fermierul a mai adăugat că, în opinia sa, nu vom asista la un influx de cumpărători din străinătate, persoane fizice, și că grosul tranzacțiilor vor fi făcute tot de persoanele juridice.


    Te-ar mai putea interesa

    Prima fabrică de ouă lichide din România, inaugurată în prezența ministrului Florin Barbu: ”Parteneriatul dintre stat și privat funcționează” Avansul APIA, în conturi. Timpul minim în care prima tranșă din subvenții ajunge la fermieri Lege nouă pentru toți românii care au montate panouri fotovoltaice

    Ultimele știri

    Garda de Mediu: Arderea frunzelor și crengilor este infracțiune. Amenda ajunge la 70.000 de lei Fiul fermier al unui fotbalist celebru, mort la doar 21 de ani. Accident tragic cu tractorul Eurodeputatul Rareș Bogdan, mesaj dur la adresa Ursulei von der Leyen: ”Nu vă atingeți de banii fermierilor”