• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • România – locul doi în UE la creșterea albinelor cu 2 milioane de stupi și peste 25.000 de tone de miere pe an

    Ramona Dascălu -

    România, pe locul doi în UE la creșterea albinelor cu aproape 2 milioane de stupi și o producție de miere de peste 25.000 de tone! Potrivit Institutului de Cercetare pentru Economia Agriculturii și Dezvoltare Rurală, producția de miere, la nivelul țării noastre, în anul 2019, a fost de 25.269 tone, România aflându-se pe locul al doilea, după Spania, în Uniunea Europeană, în ceea ce privește creșterea albinelor.

    Cea mai ridicată producție de miere în România, în 2019, a fost înregistrată în Oltenia, iar cea mai scăzută în regiunea București-Ilfov.

    ”În anul 2019, producția totală de miere extrasă la nivelul României a fost de 25.269 tone. La nivelul regiunilor de dezvoltare, cea mai semnificativă producție de miere a fost înregistrată în regiunea Sud-Vest-Oltenia (4.712 tone), reprezentând 19% din totalul producției la nivel național, fiind urmată de regiunea Sud-Est (4.333 tone), cu o pondere de 17%. La polul opus, cu cea mai redusă producție, se află regiunea București-Ilfov (314 tone), reprezentând 1,24% din totalul producției naționale”, arată Institutul de Cercetare pentru Economia Agriculturii și Dezvoltare Rurală.

    Producția de miere în țara noastră a crescut cu peste 70% în ultimii ani, fapt care ne permite să ne menținem ca țară în topul european al apiculturii.

    ”România se menține în topul european al apiculturii, aflându-se pe locul al doilea în ceea ce privește creșterea albinelor din Uniunea Europeană, după Spania, cu un efectiv de aproape 2 milioane de stupi. Conform datelor statistice producția de miere a crescut cu peste 70% în ultimii 5 ani, această creștere este susținută de acordarea sprijinului financiar prin intermediul subvențiilor și a fondurilor europene acordate pentru realizarea investițiilor în sectorul apicol românesc”, precizează Institutul de Cercetare pentru Economia Agriculturii și Dezvoltare Rurală.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Un taur din rasa Aberdeen Angus a fost vândut la o licitație cu aproape 150.000 de euro Dragoș Ivan, SEEFCO: Ureea va crește la 3.600-3.700 lei în următoarele 2 săptămâni. Cel mai bun preț, cu 3-4 luni înainte de sezon Vremea se schimbă radical. Anunțul meteorologilor pentru toate regiunile Guvernul a aprobat noile reguli pentru subvențiile APIA. Principalele modificări Fondatorul Agricover anunță că nu preia terenurile grupului Axios și că nu e interesat de dezvoltarea unor ferme proprii

    Ultimele știri

    Ciobanii pregătesc un protest național dacă autoritățile nu le rezolvă problemele: ”Vom urma toți pașii de dialog” Ziua decisivă din disputa de 428 de milioane de lei pentru lucrările de irigații din Olt și Teleorman Fiecare hectar cultivat cu BC Kekec, hibrid de porumb de la Rodbun, aduce satisfacții Erbicidul Omnera® – soluția completă pentru controlul buruienilor din culturile de cereale păioase Fermier: Furnizorul de motorină ne-a anunțat că litrul sare de 10 lei zilele acestea