• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Asociația Agricolă Lanul Mare: ”Domnule ministru Adrian Oros, veniți să vă predăm ferma gratuit!”

    agrointeligenta.ro

    La capătul puterilor, un fermier român îl cheamă pe ministrul Agriculturii, Adrian Oros, să îi preia ferma în mod gratuit. Rămas fără speranță după respingerea amendamentului pentru plata despăgubirilor de secetă, chiar prin votul-diferență al senatorului-ministru Oros, agricultorul din județul Vaslui îi cere polticianului demisia.

    Iată, integral, mesajul pe care l-am primit pe adresa redactia@agrointel.ro din partea fermierului vasluian:

    ”Vă rugăm din suflet să publicați acest anunt. Asociația Agricolă Lanul Mare îl invită pe Ministrul Agriculturii să preia ferma noastră în mod gratuit. Suntem la capătul puterilor pentru că seceta ne-a afectat foarte grav și pierderile sunt de 100%, efectiv nu mai avem soluții de salvare. Am discutat cu foarte mulți fermieri și cel mai probabil că anul aceste vor rămâne doar cu acele terenuri semănate din toamnă, restul terenului va rămâne în repaus. Am sperat până în ultimul minut că se vor aloca banii necesari calamităților, dar în momentul când am vazut că dânsul a votat împotriva propriului buget, propriului minister, este clar că dânsul este din alt film. Domnule ministru, veniți să vă predau societatea gratuit! Totodată vă solicit DEMISIA DE ONOARE, nu este posibil să fie în fruntea ministerului un om cu două fețe. Am declarațiile dumneavoastră salvate la care mă uitam ca la icoană și în care am crezut. Ceea ce ați făcut dumneavoastră este incalificabil, este ca și un cuțit înfipt în spate. Domnule OROS – DEMISIA!”.

    Vă reamintim că joi, 25 februarie, amendamentul depus în Parlament la Legea bugetului pe 2021 a fost respins în comisiile de specialitate cu 21 de voturi împotrivă, 21 de voturi pentru și 4 abțineri. Unul dintre voturile de respingere a venit de la ministrul Adrian Oros, senator PNL, iar două abțineri au venit de la fostul ministru al Agriculturii, Daniel Constantin, deputat PNL, și de la fostul secretar de stat George Scarlat, în prezent senator PNL. Fostul secretar de stat în MADR și fost președinte al Federației Naționale Pro Agro, Emil Dumitru, astăzi deputat PNL, a votat împotriva plății despăgubirilor.

    Votul final pe Legea bugetului de stat pe 2021 va fi dat marți, 2 martie de plenul reunit al celor două Camere din Parlament.


    Te-ar mai putea interesa

    Criză în oierit. Controalele în ferme au scos la iveală o situație fără precedent Fermierii care au avut culturi calamitate de secetă în 2025 vor primi despăgubiri! Cuantum: 200 euro/ha Președintele Nicușor Dan a promulgat legea care elimină plafonarea pentru procesatorii alimentelor de bază Gabriela Firea anunță noi măsuri pentru fermieri: contracte obligatorii și prețuri bazate pe costurile reale Județe sub alertă meteo: Caniculă, disconfort termic și furtuni cu grindină în plină campanie de recoltat

    Ultimele știri

    Motorină mai scumpă cu până la 50% în campania agricolă. Recolta, în pericol! Mazărea de toamnă – o cultură bănoasă: peste 5,5 t/ha și prețuri de până la 1,2 lei/kg Top 10 cele mai mari ferme din România după suprafața declarată la APIA în acest an Lege în Parlament pentru creșterea plafonului plăților în numerar la 200.000 de lei România a intrat sub Cod Roșu de caniculă. Județele unde temperaturile vor ajunge la 41°C