• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Raport al Academiei Agricole către MADR: Culturile arată foarte bine, putem avea o recoltă comparabilă cu 2013. Explicațiile lui Daniel Botănoiu

    Vlad Macovei – Agrointeligența

    O informare a Academiei de Științe Agricole și Silvice (ASAS) realizată în urmă cu câteva zile special pentru ministrul Agriculturii, Daniel Constantin și secretarul de stat, Daniel Botănoiu, arată că toate culturile agricole realizate în toamna anului trecut arată foarte bine și nu există motive de îngrijorare.

    Documentul, obținut în EXCLUSIVITATE de Agrointeligența, susține că ”în toamna anului 2013, în majoritatea zonelor agricole ale țării, condițiile climaterice sunt au fost favorabile pentru pregătirea terenului, înființarea culturilor, răsărirea și consolidarea acestora pentru perioada de iarnă.”

    Raportul concluzionează că starea de vegetație a culturilor înființate în toamna anului 2013 este bună și foarte bună.

    daniel botanoiu”Haideţi să lăsăm oamenii de ştiinţă, specialiştii, să vorbească”

    Agrointeligența l-a întrebat pe secretarul de stat Daniel Botănoiu, care este și doctor în științe agricole, dacă acest raport nu este exagerat de optimist. ”Haideți să lăsăm oamenii de știință, specialiștii, să vorbească. Daca oamenii de la ASAS, oameni care au văzut multe la viața domniilor-lor, spun ceva eu zic ca e bine să respectăm. În acest moment, 22 ianuarie 2014, nu putem discuta de secetă, de pierderi, am auzit pe unii care se dau guru în agricultură ca vorbeau deja de 20% pierderi. Aceeași guru spuneau în 2012 prin iulie după ce recoltasem grâul, că nu vom avea decât două săptămâni pentru consum. Și noi am finalizat anul cu 800.000 de tone în silozuri” a replicat Daniel Botănoiu. Acesta a mai precizat că din punct de vedere al dezvoltării plantelor la această oră nu există nicio problemă și că 2014 poate fi unul dintre cei mai buni ani agricoli.

    facsimilHibrizii românești rezistă trei zile la -20 de grade

    ”Cand plantele au pornit în vegetație, în septembrie-octombrie, a fost o perioadă foarte ploioasă. Decembrie, într-adevăr, a fost mai secetos. Dar la ce trebuie sa fim atenți: acea plăntuță de grâu a înfrățit. Înfrățind s-a dezvoltat mai bine. Având apă și temperaturi bune, pozitive, nodul de înfrățire s-a dus mai jos, în sol. S-au dezvoltat mai bine rădăcinile embrionare, ceea ce menține planta într-un bun status. Un alt lucru extrem de important este numarul de frunze pe care le face rapița pentru a proteja coletul. Nu sunt probleme astăzi sau motive de îngrijorare. Sigur, dacă vor fi -20 de grade, dar nu am nici o atenționare meteo că s-ar întâmpla, vom avea probleme. Dar și în acest caz, soiurile adaptate, cele românești, rezistă trei zile consecutive la -20 de grade. Vă dau exemplu grâul românesc, rezistă, fiți sigur. Am spus întotdeauna, seceta nu se combate printr-o singură măsură, oricâtă apă ai pune, oricat ai iriga, nu de acolo vine combaterea. Trebuie sa avem măsuri de preventive, o tehnologie corectă. Trebuie evitați hibrizii care sunt extrem de tardivi și la care perioada înfloririi pică în perioada de secetă. Trebuie evitate lucrările successive, astfel ca apa să se mențină în sol”, a explicat Daniel Botănoiu pentru Agrointeligenţa.


    Te-ar mai putea interesa

    Bugetul pe anul 2026, publicat în Monitorul Oficial. Pașii următori pentru plata ANT O fermă de 1.500 ha este scoasă la vânzare pentru 5,8 milioane de euro: ”Este o mega-proprietate” Doi soți din Sfântu Gheorghe aduc pe masa românilor preparatele secuiești: ”Slănina noastră este unică” Preț miei Paște 2026. Calculele oierilor pentru un kilogram de carne de miel de sărbătorile pascale AgroReclamații. Fermier cu debit de 250.000 de lei, penalități de un milion de lei: ”Și dacă vindem toate utilajele, tot nu acoperim suma”

    Ultimele știri

    Ajutoare aprobate de Guvern. Plățile de 1.000 de lei se fac în două tranșe Prețul laptelui la poarta fermei. Cât primesc producătorii pe litru, înainte de Paști Ajutor pentru achiziția de junici. Primele condiții comunicate de ministrul Barbu crescătorilor de animale Zootehnia fierbe! Ciobanii sunt cu un pas mai aproape de un protest național! Criză de îngrășăminte în piață. Fermier: Am vorbit în cinci locuri și mi-au spus că nu mai au nimic pe stoc!