• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Anunțuri
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Plăți finale APIA. Subvențiile în conturi pentru crescătorii de animale – în această săptămână!

    agrointeligenta.ro -

    Ultimii bani pentru sprijinul cuplat zootehnic vor intra în conturi în această săptămână. Este vestea bună pe care o primesc fermierii din partea specialiștilor din cadrul Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA), potrivit publicației Bună Ziua Iași.

    ”Ultimele plăți către sectorul zootehnic pentru sprijinul cuplat vor fi făcute în această săptămână, fiind vorba despre suma de 1,1 milioane de euro. Alți bani vor mai primi fermierii din Iași cu ferme zootehnice drept ajutor național tranzitoriu, bani care se acordă de la bugetul de stat. Agenția de Plăți și Intervenție în Agricultură (APIA) a efectuat plăți în valoare de 62.638.188 de euro, subvenții acordate pentru anul de cerere 2020. Din această sumă au fost efectuate plăți în valoare de 25.268.714 milioane de euro, în cadrul SAPS, către cei 18.362 de beneficiari autorizați la plată”, arată jurnaliștii de la bzi.ro.

    Cuantumurile achitate de APIA pe cap de animal la sprijinul cuplat pentru 2020 sunt:

    De precizat că la acest moment, în zootehnie se achită numai Sprijinul cuplat, în timp de plata Ajutoarelor Naționale Tranzitorii (de la bugetul de stat) nu a demarat încă din cauză că după ce Legea Bugetului de stat pe 2021 a intrat în vigoare, Ministerul Agriculturii nu a aprobat plafoanele necesare acestor scheme de plată.

    Termenul final pentru plata subvențiilor aferente anului 2020 est 30 iunie 2021.


    Te-ar mai putea interesa

    Județul cu cea mai valoroasă suprafață de pajiști din țară Ce pomi fructiferi se taie în luna aprilie Subvenții APIA – modificări la Agromediu. Suprafața care intră la plată din acest an

    Ultimele știri

    Rabla pentru tractoare – modificare în ghid. AFM: Intenția clară este excluderea de la finanțare a vehiculelor de tip ATV și UTV Cum miroase un pământ bun. Dan Săvoiu explică cum interpretăm mirosul solului Un mare producător de lactate va reutiliza apa din zer pentru a reduce consumul de apă