• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Tractor agricol confiscat de comisarii Gărzii de Mediu! S-a aplicat și o amendă de 15.000 de lei!

    Ramona Dascălu – Agrointeligența

    Tractor agricol confiscat de comisarii Gărzii de Mediu! Un bărbat din județul Bistrița-Năsăud a rămas fără tractor, după ce utilajul agricol i-a fost confiscat de către comisarii Gărzii de Mediu pe motiv că transporta cu el deșeuri pe care intenționa să le depoziteze ilegal. Pe lângă tractorul confiscat, bistrițeanul s-a ales și cu o amendă de 15.000 lei.

    Potrivit Comisariatului Județean al Gărzii de Mediu Bistrița-Năsăud, incidentul s-a produs pe raza orașului Sângeorz-Băi, bărbatul în cauză fiind identificat de o echipă de comisari care s-a autosesizat după ce au apărut în mediul online mai multe imagini cu transportul ilegal de deșeuri.

    ”Urmare a apariției în mediul online a imaginilor cu transportul ilegal de deșeuri provenite din construcții și demolări în Sângeorz-Băi, o echipă de comisari din cadrul Comisariatului Județean al Gărzii de Mediu Bistrița-Năsăud s-a autosesizat. A fost identificat conducătorul auto, acestuia i-a fost aplicată o sancțiune contravențională principală de 15.000 de lei și sancțiunea complementară a confiscării tractorului agricol și a remorcii acestuia”, se arată într-un comunicat transmis de Comisariatul Județean al Gărzii de Mediu Bistrița-Năsăud, scrie ziardebistrita.ro. 

    Autoritățile județene atrag atenția că acțiunile de acest gen vor continua, scopul lor fiind acela de stopa fenomenul depozitării ilegale a deșeurilor.


    Te-ar mai putea interesa

    Barbu a promis noi credite agricole ”de săptămâna viitoare”. Niciun cuvânt despre ajutoarele de 68 euro/vacă și de 20 euro/porc Fermierii care au avut culturi calamitate de secetă în 2025 vor primi despăgubiri! Cuantum: 200 euro/ha Președintele Nicușor Dan a promulgat legea care elimină plafonarea pentru procesatorii alimentelor de bază Gabriela Firea anunță noi măsuri pentru fermieri: contracte obligatorii și prețuri bazate pe costurile reale Piața cerealelor, la zi. Grâul DAP Constanța rezistă la 1 leu/kg, prețul florii-soarelui coboară

    Ultimele știri

    Motorină mai scumpă cu până la 50% în campania agricolă. Recolta, în pericol! Mazărea de toamnă – o cultură bănoasă: peste 5,5 t/ha și prețuri de până la 1,2 lei/kg Top 10 cele mai mari ferme din România după suprafața declarată la APIA în acest an Lege în Parlament pentru creșterea plafonului plăților în numerar la 200.000 de lei România a intrat sub Cod Roșu de caniculă. Județele unde temperaturile vor ajunge la 41°C