• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Coeficienții SOC, noua unitate de măsură pentru dimensiunea fermelor care solicită fonduri europene

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Coeficienții standard SO și-au schimbat denumirea în SOC (standard output coefficients), anunță Ministerul Agriculturii, care precizează că pentru perioada de tranziție, coeficienții pe baza cărora se calculează dimensiunea economică a exploatațiilor rămân neschimbați. Noile valori au fost transmise către Eurostat, dar nu au primit încă aprobare.

    Modificări pentru fermierii care accesează proiecte din fonduri europene prin bugetele Fondului European Agricol pentru Dezvoltare Rurală (FEADR) și din Instrumentul de Redresare al Uniunii Europene (EURI)! Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale (MADR) a anunțat marți, 30 martie, printr-un comunicat remis către Agrointeligența-AGROINTEL.RO modificări la valoarea coeficienților standard pentru perioada de tranziție 2021-2022.

    Potrivit MADR, având în vedere dispozițiile tranzitorii propuse pentru sprijinul acordat din Fondul European Agricol pentru Dezvoltare Rurală (FEADR) și din Instrumentul de Redresare al Uniunii Europene (EURI), în perioada de tranziție 2021-2022, se vor lansa o serie de măsuri în cadrul cărora este necesară calcularea dimensiunii economice a exploatațiilor agricole în baza coeficienților standard.

    ”Conform ultimelor amendamente aduse Reg. UE 220/2015, denumirea coeficienților SO (standard output) s-a schimbat în SOC (standard output coefficients). Ultimul set de coeficienți standard output, calculat în cadrul Serviciului RICA îl reprezintă SOC 2017,  ca medie a anilor 2015-2019. Menționăm că în luna decembrie a anului 2020, MADR, prin serviciul RICA, a transmis setul de coeficienți SOC 2017, către Direcția Generală de Statistică a UE – EUROSTAT, pentru aprobare”, mai informează ministerul.

    Ministerul precizează că având în vedere faptul că în momentul de față, valorile coeficienților SOC 2017 nu sunt validate de către către Direcția Generală de Statistică a UE – EUROSTAT, pentru măsurile lansate în perioada de tranziție 2021-2022 vor fi utilizate valorile coeficienților standard validate în momentul de față, respectiv SO 2013.

    ”În cazul în care valorile SOC 2017 vor fi aprobate în timp util astfel încât modificările să poată fi introduse în documentele de implementare aferente măsurilor ce urmează a fi lansate, vor fi utilizate valorile actualizate, respectiv SOC 2017”, se mai arată în comunicat.

    Reamintim că dimensiunea fermei reprezintă unul dintre criteriile importante în accesarea fondurilor europene pentru agricultură. Fermierii care doresc să obțină finanțare nerambursabilă trebuie să își evalueze exploatația agricolă în funcție de coeficienții de producție standard (SO)  care corelează suprafețele cultivate și animalele deținute de valoarea economică a acestor active. Astfel, dimensiunea fermei reprezintă suma tuturor SO pentru hectarele cultivate și animalele deținute.

    Despre cum se calculează acum S.O-ul în fermă Agrointeligența-AGROINTEL.RO a scris aici: Cum se calculează DIMENSIUNEA ECONOMICĂ a unei ferme!

    Te-ar mai putea interesa

    O cunoscută afacere de familie s-a închis după 16 ani: „Nu lipsa clienților ne-a pus la pământ, ci administrația” MADR susține că nu știa despre legea care introduce închisoarea pentru folosirea apei din puțuri sau râuri Războiul fructelor: Rusia blochează importurile din Turcia după ce Ankara a oferit garanții de securitate Ucrainei Piața cerealelor, la zi. Tunisia plătește cu 25 dolari mai mult ca în iunie iar grâul românesc va fi tot mai căutat Vis împlinit cu sprijinul comunității: două văcuțe Mini Highland au schimbat viața unei familii de corporatiști

    Ultimele știri

    Subvenții pentru îngrășăminte, aprobate deja în patru state din UE. Fermierii polonezii – 115 euro/ha Polonia a anunțat că va începe plata avansului din subvențiile agricole din 10 septembrie Schimbare fulger la Agricultură în R. Moldova: după demisia ministrului, fermierii vin cu propria propunere! Fermierii, azi la MADR! Au cerut plata urgentă a subvențiilor restante și ajutorul de 68 euro/vacă! Contract-cadru între fermieri și procesatori! Producătorii vor ca modificările de preț să fie anunțate din timp