• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Impactul calității apei asupra efectului produselor de protecţia plantelor și a fertilizanților foliari

    Adrian Radu – Agrointeligența

    Calitatea apei folosite în tratmentele fitosanitare reprezintă un aspect important în asigurarea eficienței, atât a produselor destinate protecţiei plantelor, cât și a fertilizanților foliari.

    De cele mai multe ori, fermierii sunt nevoiți să utilizeze surse neadecvate de apă, cum ar fi lacuri, râuri și puțuri, fapt care nu poate asigura calitatea apei folosite. În astfel de situații, se recomandă utilizarea unor produse de corectare a proprietaților apei.

    PROAQUA TRIO – produs exclusiv al Agricover este destinat tratării apei utilizate la pregătirea soluţiilor de lucru în cazul aplicării produselor de protecţia plantelor și a îngrășămintelor foliare.

    PROAQUA TRIO corectează duritatea apei, scade pH-ul soluţiei și asigură o mai bună absorbție a produselor fitosanitare în plantă.

    Prin acțiunea sa, PROAQUA TRIO neutralizează proprietăţile negative ale apei dure și previne precipitarea soluției produselor, crescând în același timp eficacitatea produselor de protecţia plantelor și a îngrășămintelor foliare aplicate.

    Investiția în corectarea calității apei se va traduce pentru fermieri printr-un randament mai bun al tratamentelor de fertilizare și de protecție a plantelor.

    Contactați echipa Agricover pentru oferta personalizată!

    Te-ar mai putea interesa

    Anexele gospodărești care nu au nevoie de autorizație de construcție! Legea s-a publicat în Monitorul Oficial Dan Corbuț: „Este cel mai secetos an de când fac agricultură. La porumb vor fi zone unde nu se va recolta nimic” Scandalos: Fermierii români – cu cerealele blocate! Toate trenurile de marfă au fost alocate grâului din Ucraina Vaci atacate de urs chiar într-o anexă gospodărească. Animalul nu a fost găsit În timp ce prețurile în portul Constanța scad, Ucraina își mută cerealele prin România

    Ultimele știri

    Virusul piticirii și îngălbenirii orzului – semnele atacului, prevenire, hibrizi cu rezistență Un fermier a declarat război păsărilor cu ajutorul unor figurine gonflabile Amenzi de 20.000 de lei pentru fermierii care nu raportează ce stocuri au în ferme Schimbare importantă la subvenția de 1.500 euro pentru micii fermieri Un deputat AUR cere Consiliului Concurenței să verifice modul în care funcționează piața cerealelor