• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Fuziunea dintre Premium Porc și DanBred – anulată din cauza problemelor create de PPA

    Ramona Dascălu -

    Fuziunea dintre Premium Porc și DanBred, anulată! Grupul danez Premium Porc, al doilea cel mai mare producător de carne de porc din România, renunţă la tranzacţia prin care urma să preia cinci ferme de la DanBred, grup de firme cu acţionariat româno-danez, din cauza virusului pestei porcine africane.

    Reprezentanții Premium Porc susțin că din cauza focarelor de pestă porcină africană au fost nevoiți să regândească planul de investiții pentru următoarea perioadă astfel că au decis să renunțe la preluarea fermelor DanBred.

    „Din păcate, am fost nevoiţi să regândim întregul nostru mod de lucru în România, inclusiv planul de investiţii pentru următoarea pe­rioadă. Ne aflăm în această situaţie din cauza focarelor de pestă porcină africană, care ne-au afectat atât în mod direct, în două dintre fermele noastre, cât şi indirect, în special prin blocajele de mişcare cauzate de focarele din imediata apropiere a fermelor. În acest sens am decis, în acord cu proprietarii Danbred să renunţăm la finalizarea tranzacţiei negociate şi anunţate“, au declarat reprezentanţii Premium Porc pentru zf.ro. 

    Agrointeligența – AGROINTEL.RO a scris de fuziunea dintre Premium Porc și DanBred încă din luna decembrie a anului trecut, când Grupul de ferme DanBred, din județul Argeș, grav afectat de pesta porcină africană, a anunțat că va fuziona cu o firma românească, cu capital danez, Premium Porc.

     



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Nicolae Cioranu a fost reales în funcția de președinte al Federației Romovis Un taur din rasa Aberdeen Angus a fost vândut la o licitație cu aproape 150.000 de euro Turcia a blocat exportul de îngrășăminte către România! Surse: Prețurile vor exploda din nou! Fermierii ne confirmă: a început intre în conturi subvenția pe pârloagă. ”APIA s-a ținut de cuvânt” Guvernul a aprobat noile reguli pentru subvențiile APIA. Principalele modificări

    Ultimele știri

    Cea mai mare anvelopă agricolă din lume a primit aprobare pentru comercializare în UE Focar de gripă aviară confirmat în județul Bihor. Primele măsuri luate Anunț urgent al șefei APIA despre subvențiile pe hectar și animale! Dragoș Ivan, SEEFCO: Ureea va crește la 3.600-3.700 lei în următoarele 2 săptămâni. Cel mai bun preț, cu 3-4 luni înainte de sezon Ei sunt viitorul agriculturii românești. 60 de tineri fermieri au absolvit cursurile Tineri Lideri pentru Agricultură