• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Ionuț Radu, fermierul din noua generație de legumicultori, este protagonistul celui de-al 12-lea episod din Tărâmul Eroilor

    Adrian Radu -

    Ca fermier, ca să ajungi la rezultate bune și la profit la final de an agricol, e nevoie să acumulezi experiență, să fii dispus să înveți, să te informezi, să fii tot timpul atent și deschis la ce apare nou.

    Dincolo de anii copilăriei petrecuți pe ulițele satului sau pe câmp, alături de părinți și bunici și anii de muncă dincolo de hotare pot reprezenta o cărămidă pusă pentru clădirea unei fundații solide, care să definească o viață de agricultor.

    O astfel de experiență, desfășurată tocmai în Scoția, l-a dus pe Ionuț Radu mai aproape de visul său de a avea o afacere de familie, o fermă. Acolo a învățat o mulțime de lucruri care l-au ajutat să facă pașii cei mai potriviți în carieră. Syngenta și grupul AgroInteligența BT Video construiesc un proiect media cinematografic, care aduce în prim-plan acești adevărați eroi moderni.

    Ionuț este un fermier norocos. Are alături de el o familie frumoasă, care îl ajută și este alături de el. De la părinți a prins și pasiunea pentru agricultură. L-au ținut tot timpul lângă ei când erau diverse activități în grădină sau în câmp. Și acum sunt alături de el, la bine și la greu. În plus, soția l-a susținut încă de la început, chiar dacă și-a dat repede seama cât de grea este agricultura.

    Din fericire pentru Ionuț, activitatea în fermă nu a avut prea mult de suferit din cauza pandemiei, așa că a putut realiza tot ce și-a dorit, mai ales având alături parteneri de seamă. De altfel, Syngenta îi sprijină pe fermierii pentru care pasiunea pentru agricultură este mai presus de orice. Inovația, sănătatea, performanța și intensitatea sunt valorile după care se ghidează Syngenta în dezvoltarea agriculturii.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Subvenții APIA pe pășune 2026 – acte necesare. Cine are dreptul la plata pe hectar – crescătorul sau asociația? Vremea de Florii şi Paşti 2026. Prognoza meteo pentru perioada sărbătorilor pascale Răcire bruscă a vremii. Șefa ANM anunță ploi, lapoviță și ninsori începând de joi Ciobanii pregătesc un protest național dacă autoritățile nu le rezolvă problemele: ”Vom urma toți pașii de dialog” Fermier: Furnizorul de motorină ne-a anunțat că litrul sare de 10 lei zilele acestea

    Ultimele știri

    Ionel Arion, PRO AGRO, avertizează că există un risc foarte mare să avem o penurie de motorină S-a votat bugetul de stat cu sumele alocate fermierilor pentru acest an! Funcționarii APIA dezvăluie că multe primării blochează accesarea subvențiilor și cer MADR să intervină! Cartofii noi românești au apărut în piețe. Ce preț au primii tuberculi recoltați din solar Val de furturi în ferme. Un tractor a fost furat de hoți chiar de pe câmp