• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Ordin ANPC: Prețul și denumirea produselor – obligatorii la comercializarea în piețe!

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor (ANPC) semnalează nevoia ca administratorii piețelor să informeze comercianții cu privire la obligațiile pe care le au față de clienți și pentru buna funcționare a spațiilor de comercializare. Afișarea prețurilor și denumirea produselor sunt două aspecte la care face referire un proiect de ordin publicat de ANPC în dezbatere publică.

    ”Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor (A.N.P.C.), prin Direcția Generală Control, Supraveghere Piață și Armonizare Europeană din cadrul A.N.P.C., vă supune atenției proiectul ordinului președintelui ANPC privind unele măsuri de informare a consumatorilor precum și de consiliere a operatorilor economici, la intrarea în piețe. Prin acest demers, Președintele Autorității Naționale pentru Protecția Consumatorilor, domnul Claudiu Dolot, dorește ca atât comercianții, dar mai ales consumatorii să fie informați complet, corect și precis”, se arată în comunicatul de presă al ANPC.

    Astfel, pentru corecta informare a consumatorilor şi pentru a facilita accesul la informaţii, administratorul pieței va afișa, la loc vizibil, lângă orarul de funcţionare, la punctele principale de acces, următorul afiș care are rolul de informare a consumatorului, respectiv consiliere a comerciantului.

    În acest context, afișul va cuprinde următoarele informații:

    În atenția operatorilor economici și a consumatorilor

    Afişarea informaţiilor pentru operatori și consumatori va fi realizată prin grija administratorului pieței, pe acelaşi suport sau panou, într-o culoare contrastantă faţă de culoarea de fond a panoului. Suportul sau panoul pe care se face afişarea trebuie să fie monocolor, fără degradeuri ori alte însemne grafice sau culori, indicate în mod vizibil şi într-o formă neechivocă, uşor de citit. Înălţimea minimă admisă a literelor/cifrelor este de 30 mm și grosimea literelor este de 5 mm.

    Persoanele interesate pot studia proiectul publicat de site-ul ANPC și pot transmite propunerile și sugestiile cu privire la conținut, argumentate, în perioada 14 – 24 mai, pe adresa de e-mail [email protected].

    ”Dorim emiterea acestui ordin și pentru a preîntâmpina situații existente în trecut, atunci când comercianții au oferit consumatorilor produse depozitate în condiții improprii, fără a asigura condiții optime de perisabilitate și trasabilitate, conform legislației în vigoare, precum și produse care prezentau informări incomplete sau incorecte, în raport cu denumirea, originea, respecți traducerea în limba română pe etichetele de prezentare și de produs”, mai arată ANPC.


    Te-ar mai putea interesa

    De ce cad prunele verzi din pom: cauze, tratamente, prevenire Canalul Siret–Bărăgan intră în execuție. Contract de 330 milioane de euro pentru primul tronson Strugurii cultivați în solar, o cultură de viitor. Ion Păunel: „În România sunt deja 15-20 de hectare” 90 de zile pentru plata amenzii, apoi suspendarea permisului. Noile reguli aprobate de Guvern 100 de oi au înlocuit mașinile de tuns iarba la fabrica Volkswagen din Polonia

    Ultimele știri

    Prof. Dr. Bogdan Costea: Terracalco ar trebui să fie prima urgență după recoltat. „Pregătim solul pentru anul viitor” Doctorand la USV Timișoara și primar la 28 de ani: Andrei Obreja vrea să schimbe administrația rurală Gustări care ajută găinile și rațele să suporte mai ușor canicula. Rețete de ”înghețată” pentru păsări Fermierii din Cooperativa Agricolă Gheorghe Doja pun pepenii din câmp direct pe bandă. Eficiența în câmp, dublată! Caniculă și furtuni: ANM a actualizat avertizările meteo!