• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Șefa ANM – vești despre cum va fi vremea în următoarele zile

    agrointeligenta.ro

    Elena Mateescu, directorul general al Administrației Naționale de Meteorologie (ANM), vine cu vești despre evoluția vremii în zilele următoare. Șefa ANM îi liniștește pe fermierii din județele una a plouat mult în ultimele zile și anunță temperaturi în creștere. Doar ziua de luni rămâne una problematică.

    ”Luni (21 iunie – n.r.) este posibil să mai consemnăm instabilitate atmosferică, în special în zonele de deal şi de munte, iar la nivel local şi în centrul, sudul şi sud-estul ţării. Marţi contăm pe o ameliorare în ceea ce priveşte aria precipitaţiilor şi mai ales cantităţile care au fost consemnate în această săptămână”, a declarat Elena Mateescu la Antena 3.

    Conform șefei ANM ”de marți vom consemna și temperaturi în creștere, de la o zi la alta, astfel încât să contăm pe valori, în special în partea de vest, sud-vest, la început, marți și miercuri, de 35-36 de grade Celsius, ulterior joi și vineri cu extindere a valorilor de temperaturi în creștere și în zonele sudice și sud-estice.

    ”Inclusiv în Capitală vom avea 34-35 de grade Celsius”, a declarat Elena Mateescu, directorul ANM.

    Vă reamintim că pentru luni – 21 iunie, ANM a emis o avertizare de cod galben de instabilitate atmosferică la nivelul a 36 de județe (vezi detalii AICI).


    Te-ar mai putea interesa

    Cât plătesc fermierii din Ucraina pentru un litru de motorină Mazărea de toamnă – o cultură bănoasă: peste 5,5 t/ha și prețuri de până la 1,2 lei/kg Stațiunea Popăuți a obținut certificatele de recunoaștere pentru Karakul Alb și Karakul Roz: ”Sunt creații proprii ale Stațiunii” Producție mare la grâu, în ”polul secetei”: 9,4 tone/ha într-o fermă cunoscută Top 10 cele mai mari ferme din România după suprafața declarată la APIA în acest an

    Ultimele știri

    Piața cerealelor, la zi. În bazinul Mării Negre grâul scade, orzul e volatil iar porumbul așteaptă verdictul vremii Piața cerealelor, sub presiune: Turcia introduce noi reguli fitosanitare pentru importurile de grâu Puiu Ilisei a mutat ”grosul” activității din fermă pe timpul nopții pentru a combate valul de căldură Cum va fi vremea în următoarele săptămâni: temperaturi ridicate și deficit de precipitații Alertă meteo: furtuni puternice și rafale de până la 90 km/h în mai multe județe