• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Mixul de cereale cu patru soiuri de grâu și multe avantaje de la Soufflet Agro România

    Adrian Radu – Agrointeligența

    Cum ar fi ca fermierii să beneficieze de un produs care să combine calitățile mai multor soiuri de grâu și care să le ofere acestora posibilitatea de a avea producții mari, dar și calitate? Ei bine, acest soi chiar există și a fost lansat de cei de la Soufflet Agro.

    Mix de Cereale este o combinație de 4 soiuri de grâu. În configurarea acestui produs, soiul Glosa reprezintă 40%, iar Rubisko, Ionesco și Sofru câte 20%. Ce avantaje aduce acest mix? “Productivitatea constantă, toleranța sporită la patogeni sau boli, rezistența la iernare, calitate, rusticitate, o rezistență la cădere printr-o talie scăzuta spre medie și rezistență la secetă”, a fost răspunsul lui Laurențiu Țibulcă, managerul Departamentului tehnic din cadrul Soufflet Agro România.

    Și nu e totul. Calitățile profilului sanitar al Mixului de Cereale sunt ridicate, astfel că, patogeni precum Făinarea, Septorioza, Ruginile, dar și Fuzarioza, boala care le dă fiori fermierilor, sunt ținute sub control.

    Cei de la Soufflet Agro România au făcut deja teste cu Mix de Cereale. “Etalonul care ne indică faptul de calitate, parametrul de calitate superioară este soiul Glosa. De asemenea, în același segment de calitate superioară se mai situează și soiul Rubisko. La nivelul aparatului foliar avem această prezență a stratului de pruină, ceea ce indică faptul că aparatul foliar este complet protejat împotriva principalelor boli ale grâului”, a explicat Laurențiu Țibulcă.

    Mai multe detalii despre Mix de Cereale, dar și despre celelalte soiuri de grâu din portofoliul Soufflet Agro, pot fi găsite pe www.soufflet-agro.ro.


    Te-ar mai putea interesa

    Plăți APIA deblocate! Subvențiile care au apărut în Monitorul Oficial și pot intra la plată! Ciorile fac din nou prăpăd și scot din pâmânt porumbul abia răsărit. ”Sunt monumente ale naturii” Acordul UE-Mercosur, în vigoare de la 1 mai. Informații cheie pentru fermierii români Fermier: ”Am plătit 12.000 de euro pe un hectar de teren în extravilan, fără drum sau irigații” Subvenția care crește de la 200 de euro la 800 de euro pe hectar!

    Ultimele știri

    Guvernul a aprobat subvenția de 1.500 de euro pentru micii fermieri Apelul Agrointeligența a avut efect! Guvernul a aprobat plata subvenției pentru fermierii care irigă ANTZ bovine – 69,65 euro/vacă, ANTZ lapte – 38,86 euro/tonă. APIA – start plați astăzi! Subvenția ANT teren arabil – 7,99 euro/hectar. APIA a început oficial plățile Prognoza meteo pentru luna mai. Graficul ploilor în ultima lună de primăvară