• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Daniel Constantin: Vom continua programul USL alături de profesioniștii liberali rămași în Ministerul Agriculturii

    agrointeligenta.ro -

    Ministrul Daniel Constantin a primit aviz favorabil astăzi în comisiile de specialitate ale Parlamentului, cu o majoritate zdrobitoare de voturi: 27 pentru, 13 împotriva și o abținere. În plen, echipa Guvernului Ponta III a primit 346 din voturile exprimate, cu mult față de cei 191 de deputați și senatori care s-au opus numirii noilor miniștri.

    În cadrul audierilor de la comisiile pentru agricultură, conservatorul Daniel Constantin nu a uitat să mulțumească liberalilor pentru buna colaborare în cadrul alianței USL. Mai mult, el a dezvăluit că va continua programul guvernamental asumat în 2012, chiar alături de specialiști susținuți politic de…PNL. O mare parte dintre aceștia sunt încă în funcție la Ministerul Agriculturii și ”sunt persoane care au fost susținute politic de PNL pe criterii de profesionalism”, a spus Daniel Constantin în Parlamentul României.

    De la ruperea USL, doar trei liberali au demisionat din instituții legate de domeniul agricol: Valentin Șoneriu din funcția de secretar de stat în MADR, Mihai Țurcanu din cea de vicepreședinte al Autorității Naționale pentru Protecția Consumatorului și Bogdan Dăscălescu, fost vicepreședinte la ANSVSA.

    Guvernul Ponta III – cu Daniel Contantin în funcția de vicepremier și de ministru al agriculturii, a primit ieri majoritatea voturilor din plenul camerelor reunite ale Parlamentului. Democrat-liberalii, alături de Partidul Mișcarea Populară, au anunțat că au semnat o sesizare la Curtea Constituțională, iar președintele Traian Băsescu a declarat că va semna numirile noului guvern doar după clarificarea acuzațiilor de neconstituționalitate.


    Te-ar mai putea interesa

    După ploi, și probleme! Constatări în teren la fermierii care au culturile asigurate Soiul de grâu de la Rodbun care nu se vinde, ci se cumpără! Fermă de vaci, scoasă la vânzare din cauza datoriilor. Se vinde cu tot cu utilaje și cu terenul în arendă

    Ultimele știri

    Fermierii polonezi organizează un protest național ce va ține o lună întreagă. În decembrie fac miting la Bruxelles Cântărirea rapiței toamna pentru o fertilizare mai bună cu azot – formulă de calcul Ce mănâncă românii toamna. Carrefour și NielsenIQ au prezentat tendințele consumului de sezon