• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Teodor Aflat, cel mai mare fermier de cultură mare din centrul țării, s-a înscris în Asociația Forța Fermierilor

    Daniel Befu – Agrointeligența

    Fermierul Teodor Aflat s-a înscris în Asociația Forța Fermierilor. ”Din păcate agricultura României e ghidată în baza unor legi anacronice. Avem o grămadă de legislație aiurea, învechită și construită adesea pentru a servi unor interese”, este dezamăgirea unui agricultor care lucrează terenul cu cele mai performante tehnologii și care se bucură de susținerea familiei în tot ceea ce face.

    Inginer electromecanic de profesie, Teodor Aflat (68 ani) e un exemplu tipic de self-made man, care subliniază mereu rolul pe care destinul l-a avut în devenirea sa. În anii ‘90, a lucrat în Germania. Acolo a câștigat încrederea angajatorului lui, care în 2000 l-a luat partener pentru un proiect investițional în agricultură, fix în inima Transilvaniei.

    În 2001 Teodor Aflat lucra 50 de hectare, în anul următor a crescut suprafața la 125 ha, evoluția ulterioară fiind una exponențială, ajungând ca în prezent business-ul, devenit între timp unul puternic de familie, să fie împărțit în 7 firme, fiecare cu câte circa 20 de angajați, care lucrează aproximativ 9.200 ha, de lângă Sighișoara până aproape de Cetatea de Baltă și de la Mediaș până la Târgu Mureș și Ungheni. În paralel deține și o componentă zootehnică, constituită din bovine de carne și ovine, însă ea reprezintă doar o fracție marginală din business-ul antreprenorului sibian.

    El este dovada vie că, prin muncă neîncetată, se poate porni de la zero și clădi un business solid pe partea de producție vegetală. Dat fiind specificul aparte al zonei de podiș, precum și gradul ridicat de fărâmițare a parcelelor, doar o mână de fier și un spirit workaholic, precum Teodor Aflat, ar fi putut clădi o exploatație de acest tip. Resortul fundamental care l-a făcut pe fermier să se înscrie în Forța Fermierilor, este nevoia de schimbare a unei societăți anchilozate, lipsite de viziune și animată de interese meschine.

    ”Încă nu s-a schimbat nimic în România și speranța mea e că poate o să se schimbe totuși ceva. Sunt animat de o mare doză de pesimist, constatând că de ani buni am rămas tot acolo unde suntem, fără să constat o evoluție semnificativă în bine. Teama mea cea mare e că vom rămâne și pe mai departe unde suntem acum. Din păcate agricultura României e ghidată în baza unor legi anacronice. Avem o grămadă de legislație aiurea, învechită și construită adesea pentru a servi unor interese”, punctează unul dintre cei mai mari fermieri din centrul țării și cel mai mare agricultor din sectorul vegetal din ”miezul” României.


    Te-ar mai putea interesa

    AgroReclamații. Fermier: APIA nu dă adeverințe pentru credite. Ca să luăm îngrășăminte, girăm cu casa Fermier: ”Am plătit 12.000 de euro pe un hectar de teren în extravilan, fără drum sau irigații” ADS scoate la licitație o suprafață record de 4.700 de hectare pentru fermierii care au animale Subvențiile APIA care intră la plată de săptămâna viitoare! Apelul fermierilor către ANAF: amânați termenul, altfel din 1 iunie suntem obligați să închidem porțile!

    Ultimele știri

    Deputat: APIA a semnat! Fermierii pot lua credite de la bănci cu subvenția Plăți APIA deblocate! Subvențiile care au apărut în Monitorul Oficial și pot intra la plată! Piața îngrășămintelor în 2026: scumpiri accelerate, risc de penurie și decizii tot mai dificile pentru fermieri Măsură extremă pentru un fermier care fertiliza! Dosar penal și amendă de 15.000 lei! ”Pe o rază de 50 de kilometri nu se găsea motorină”. Anunțul ministrului Tanczos Barna pentru fermieri