• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Aurel Popescu, ROMPAN: ”Tona de grâu este 1.050 de lei. Nu brutarii au scumpit pâinea!”

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Ministrul Agriculturii nu a mișcat un deget nici pentru agricultură, nici pentru industria alimentară, avertizează Aurel Popescu, președintele Patronatului Român din Industria de Morărit, Panificație și Produse Făinoase (ROMPAN). Acesta semnalează că prețul grâului a crescut în plină perioadă de recoltare, într-un an în care producțiile sunt record.

    Aurel Popescu, ROMPAN

    ”În ultimii 7 ani, prețul grâului la recoltare era între 650-750 de lei pe tonă. Anul acesta a fost 3 zile consecutiv 890 de lei, după care a crescut la peste 900 de lei și, în momentul de față, este 1.050 de lei pe tonă. Anul trecut a crescut prețul la acest nivel în septembrie-octombrie, din cauza secetei”, a declarat președintele ROMPAN, potrivit www.realitateadebucuresti.net.

    Acuzații la adresa ministrului agriculturii Adrian Oros

    Acesta a explicat miercuri seară, în emisiunea ”100%” de la Realitatea Plus, din ce motive se scumpește pâinea, deși avem producție record la grâu. Aurel Popescu l-a acuzat pe ministrul Agriculturii că ”nu a mișcat niciun deget pentru industria alimentară”.

    ”Nu brutarii scumpesc pâinea. Noi suntem victime între prețurile de intrare – la materia primă, gaze, combustibil, forța de muncă – și marile lanțuri de magazine, care fac prețurile cum vor ele. În mare parte, anul acesta este cu totul și cu totul excepțional. Am o experiență de peste 30 de ani în domeniul morărit, panificație și comerț cu cereale și nu s-a mai întâlnit niciodată să ai cea mai mare producție la hectar și cel mai mare preț, cu circa 50 de euro mai mult decât în alți ani în timpul recoltării. Indiferent dacă e recolta mare, omul nu mănâncă 3 pâini în loc de una, restul de grâu merge la export. Prețul energiei electrice s-a dublat de la începutul anului, gazele s-au scumpit cu peste 30%. Când constați că ai costuri mai mari decât prețul la care vinzi, nu ai ce face decât să scumpești pâinea”, a mai spus acesta.

    Președintele ROMPAN a mai subliniat că orice scumpire de produs duce la o reducere a vânzării. ”Pâinea este un element social de care toată lumea ține cont, mai puțin politicienii, în ultimul timp”, a punctat Popescu.

    Acesta a anunțat că se va scumpi și berea. ”Orzul are un preț cu 45% mai mare decât în anii anteriori”, a precizat acesta.


    Te-ar mai putea interesa

    Subvenția pe pârloagă 2026. Fermierii au obligația să transmită APIA fotografii din teren până pe 5 iunie Parlamentul a adoptat legea pentru plata unei subvenții de 15 euro/familia de albine Daniel Bilinciuc a construit cu credință o afacere de succes. Povestea de la Mitocu Dragomirnei pentru ”Campioni pe teren” Cum va fi vremea în luna iunie: temperaturi peste normal și deficit de ploi în mai multe regiuni AgroReclamații. Ciorile au distrus până la 95% din culturile unui fermier din Ialomița: „E un dezastru anul acesta”

    Ultimele știri

    ANSVSA a actualizat procedura prin care crescătorii trebuie să declare animalele bolnave sau moarte Șef APIA: Supraglomerarea centrelor APIA – risc ca unii fermieri să piardă subvențiile! Instabilitatea guvernamentală, un pericol pentru agricultură. Avertisment: Nu merge cu „premier surogat”! România – țara cu un tractor la fiecare 58 de hectare de teren arabil Situație critică într-un județ unde 75.000 de hectare riscă să rămână fără subvenții APIA