• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • George Cățean, MADR: Un retailer din Franța vine să cumpere ovine direct de la oierii români!

    agrointeligenta.ro

    O delegație din Franța se va afla în România pentru a negocia un contract cadru pentru exportul de ovine în carcase. Fermierii români vor avea oportunitatea de a livra direct la export, anunțat secretarul de stat din Ministerul Agriculturii, George Cățean.

    Secretarul de stat George Cățean a luat cuvântul în cadrul Conferinţei Naţionale a Crescătorilor de Ovine şi Caprine, cu tema ”Zootehnia – Performanţă, realizări, strategii, oportunităţi în sectorul ovin şi caprin din România”. La evenimentul organizat vineri, 3 septembrie, în cadrul târgului Agromalim de la Arad, oficialul din cadrul MADR a dat o veste bună crescătorilor de ovine.

    ”Voi începe cu anunțul unei delegații. În luna octombrie, vom avea o delegație din Franța, formată din reprezentantul unui retailer, precum și din reprezentanții unei asociații de creștere a ovinelor, care vor veni în România în vederea identificării unor parteneri în ceea ce privește exportul de carcasă de ovină. Noutatea acestei delegații și a acestui concept este că dumneavoastră veți fi cei care vând în mod direct carcasa, iar abatorul nu va fi doar prestatorul de serviciu. Ce înseamnă asta? Nu abatorul va cumpăra cu X lei mielul de la dumneavoastră și-l va vinde cu Y lei către Franța, ci dumneavoastră îl veți putea vinde în mod direct„, a declarat George Cățean.

    Te-ar mai putea interesa

    Micii fermieri care vindeau legume ieftine au fost alungați de autoritățile dintr-un mic oraș Primele terenuri care pierd subvențiile APIA din acest an! APIA a început plata subvenției anuale de 100 de euro pe hectar. Termen final: 31 august Sorin Moise, senator: ”Ce le pregătește Ministerului Mediului agricultorilor: reducerea cu 50% a pesticidelor și a fertilizanților” Fermierul Dacian Sabău a recoltat 7.500 kg/ha la grâu, fără un gram de fosfor aplicat. Ce produs a făcut diferența?

    Ultimele știri

    Campionii Europei la miere bio deschid primul showroom în București! Fermierul Cosmin Micu renunță la floarea-soarelui: „E mai ușor să fac 4 t/ha la rapiță decât 3 t/ha la floare” Piața cerealelor, la zi. Noile prețuri DAP Constanța. Ucraina și Republica Moldova, sub presiunea exporturilor Rusia intensifică măsurile de protecție pentru transportul cerealelor din Marea Neagră Transport ilegal cu 92 de miei în Alba. Autoritățile caută 41 de animale dispărute