• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Peste 50 de camioane cu fructe – blocate în vama Albița! Se cere intervenția Guvernului!

    agrointeligenta.ro

    Producătorii agricoli din Republica Moldova anunță că peste 50 de camioane cu fructe sunt blocate deja de trei zile în vama românească Albița. Fructele riscă să se strice, iar contractele de export să fie pierdute dacă autoritățile nu intervin pentru deblocarea situației.

    Asociație Moldova Fruct roagă autoritățile să intervină pentru a soluționa problema.

    „Aceste întârzieri rezultă în nerespectarea contractelor și sunt neacceptabile de clienții din UE, inclusiv ne fac și mai puțin competitivi, comparativ cu exportatorii din alte țari precum Turcia, Serbia, care la rândul lor beneficiază de culoare speciale pentru transportul mărfurilor ușor alterabile la traversarea frontierei românești”, spune Iurie Fală, director executiv Moldova Fruct, citat de publicația agroexpert.md.

    În acest context, Asociația solicită repetat Ministerului Agriculturii de la Chișinău să intervină către Guvernul României, inclusiv către Direcția generală a vămilor din România în vederea funcționării „Coridorului Verde” la perfectarea actelor vamale pentru exporturile de fructe și legume proaspete către România și alte țări din UE care tranzitează România.

    Producătorii moldoveni semnalează că această problemă se repetă de la an la an, iar Moldova Fruct a venit în repetate rânduri cu adresări către organele competente. Totuși, până la etapa actuală procedurile vamale pentru încărcăturile cu fructe și legume proaspete din Republica Moldova, la punctul vamal Albița (partea românească), durează între 24 și 40 ore. Uneori se formează cozi din peste 50 de camioane cu fructe.

    „Considerăm necesară includerea acestui subiect pe agenda anunțatelor ședințe comune ale guvernelor României și al Republicii Moldova, pentru a soluționa problema pe termen lung, una crucială pentru exportatorii moldoveni, ținând cont de creșterea rapidă a exportului de fructe către România și alte țări din UE”, afirmă directorul Moldova Fruct.


    Te-ar mai putea interesa

    Aproape 2.000 de hectare de teren agricol – libere pentru arendă la ADS! Controale în gospodării! Infracțiunea sancționată cu 1.200 de lei! Victorie pentru micii fermieri. e-Factura, eliminată în Parlament pentru agricultori Marius Lulea, cofondator AUR, și-a făcut fermă de vaci. ”Statul nu are niciun plan de capitalizare a fermelor” Premieră: România livrează peste 4.000 de oi în Algeria cu avioane cargo. Șeful ANSVSA: Animalele, la destinație în 2,5 ore

    Ultimele știri

    “Am cererea autorizată din 18 mai. Când intră subvențiile?” Răspunsul dat de șeful APIA! Pagubă de 8.000 euro pentru un fermier care și-a lăsat tractorul parcat în spatele casei Zantara® 216 EC, fungicidul de la FMC care poate fi aplicat atât pentru a controla bolile foliare, cât și pentru bolile spicului la grâu și orz Ziua Porților Deschise la SCDA Mărculești – 4 iunie: Cele mai bune soiuri de grâu pentru Bărăgan, loturi demo pe 114 parcele! Fermierul George Apostu a trecut la mulsul mecanizat după ce a rămas fără oameni la oi