• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Se întâmplă acum la APIA! Procedura finală ca toți fermierii să ia subvențiile!

    agrointeligenta.ro

    Procedura finală la Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură – APIA – pentru ca toți fermierii să ia subvențiile aferente acestui an. Conform unei informări realizate de APIA Gorj, în prezent, la nivelul APIA este în derulare acțiunea de follow-up, care are drept scop clarificarea cu fermierul a neconformităților identificate (codurilor de eroare atribuite) de prestatorul care execută controlul prin teledetecție (CwRS) după prima fotointerpretare.

    Clarificările se pot soluționa la sediul APIA, prin instrumentarea rezultatelor în controlul administrativ și/sau prin modificări alfanumerice (în baza de date IACS) și vectoriale (în aplicația IPA on-line) pentru situațiile ce nu pot fi clarificate administrativ.

    În cazul controlului prin teledetecţie, parcelele și culturile sunt identificate şi măsurate pe ecran, în mediu GIS, prin procesul de fotointerpretare, pe baza amplasamentului indicat de fermier prin digitizarea realizată în IPA-online.

    Fotointerpretarea se realizează pe baza unei serii de două imagini satelitare de înaltă rezoluţie – HR şi o imagine de foarte înaltă rezoluţie – VHR. Astfel, pentru fermele care, în urma controlului prin teledetecție, au cel puțin o parcelă cu cod tehnic ce semnalează diferite neconformități, se realizează acțiunea de “follow-up” ca parte componentă a activității de control prin teledetecție.

    În controlul prin teledetecție, regulile de codificare și diagnosticare sunt aplicate la nivel de parcelă, grup de plată și la nivel de dosar.

    Obiectivul acestor reguli este de a separa dosarele ce vor necesita o acțiune follow-up. Ca urmare a fotointerpretării, ca etapă a controlului prin teledetecție ce are în vedere identificarea și digitizarea parcelelor realizată de fermieri în IPA – online, se determină suprafaţa fiecărei parcele ținând cont de limitele parcelelor vizibile pe imaginea satelitară, iar fiecărei parcele i se atribuie cel puţin un cod tehnic, o suprafaţă măsurată, o categorie de folosinţă și o cultură observată.

    Vă reamintim că în cadrul procedurii de control prin teledetecție de la APIA, fermierii verificați cei care sunt prinși în eșantionul de control, dar nu numai. Astfel, pentru a se asigura nivelul minim de încredere și reprezentativitate, sunt controlate, pe imaginea satelitară: toate parcelele fermierilor selectați la controlul prin teledetecție, dar și parcelele fermierilor neselectați la control, dar cu parcele declarate în blocurile fizice controlate, în cazul cultivărilor comune.

    Pentru anul de cerere 2021, la APIA sunt ”prinși” la controlul prin teledetecție 39.016 fermieri cu o suprafață totală de 570.585,76 de hectare. Alți 13.035 fermieri au fost incluși la controlul prin metoda clasică, cu o suprafață de 748.797,54 de hectare.

    Te-ar mai putea interesa

    Sorin Moise, senator: ”Ce le pregătește Ministerului Mediului agricultorilor: reducerea cu 50% a pesticidelor și a fertilizanților” Samsarii de pepeni, lăsați fără marfă și fără mașini. Amenzi de 7.500 de lei APIA – plăți autorizate pentru aproape 10.000 de fermieri. Banii, în conturi de săptămâna viitoare Micii fermieri care vindeau legume ieftine au fost alungați de autoritățile dintr-un mic oraș Fermier reținut 24 de ore după ce ar fi bătut un bărbat prins la furat de porumb

    Ultimele știri

    Fermierul Dacian Sabău a recoltat 7.500 kg/ha la grâu, fără un gram de fosfor aplicat. Ce produs a făcut diferența? Senatorul Sorin Moise a susținut modificările cerute de fermieri în Strategia biodiversității. Amendamentele – votate! Tehnologia care injectează îngrășământul direct la rădăcină. Farmorganix aduce în România utilajele Duport Liquiliser pentru fertilizare de precizie Presiunea asupra Guvernului crește: și industria furajelor cere modificarea Strategiei pentru Biodiversitate Zilele prunului – pe 6 august, la ICDP Pitești-Mărăcineni. Fermierii sunt invitați să descopere cele mai noi soiuri și tehnologii pentru cultura prunului