• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Producție de 50 de kilograme de miere pe stup. Strategia de vânzare a unui apicultor din Varna

    agrointeligenta.ro

    Producția de miere pe stup a ajuns la o medie de 50 de kilograme în acest an. Performanța obținută într-o stupină cu 250 de stupi îi aparține apicultorului Dimitar Dimitrov. Stuparul crește albinele în apropiere de Varna, Bulgaria.

    Producția bune de miere pe care a obținut-o de la stupii săi nu îi asigură lui Dimitrov un final de al lipsit de griji. Valorificarea produselor apicole este în Bulgaria, la fel ca și în România, una problematică.

    Prețul mediu al mierii poliflore în Bulgaria este 5,2-5,3 leva pe kilogram, adică 2,6-2,7 euro pe kilogram. Pentru celelalte sortimente, prețurile nu sunt cu mult mai mari. Din acest motiv, apicultorul Dimitar Dimitrov preferă să vândă mierea pe cont propriu, direct către consumatori. În acest fel, el obține pentru mierea polifloră 10 leva per kilogram – 5,11 euro/kg, iar pentru miere de salcâm, de tei sau de lavandă, prețurile sunt cu 2 leva, 1 euro, mai mari.

    Ca și în România, și Bulgaria are o mare problemă cu importurile de miere din Ucraina și China care sunt mai apoi amestecate cu miere bulgărească. O altă problemă anuală este reprezentată de pierderile semnificative pe care apicultorii bulgari le reclamă din cauza tratamentelor fitosanitare.

    ”Intrarea bolilor, precum nosematoza și varroza, sunt, de asemenea, un flagel grav pentru apicultură. Cu riscul ca niște colegi să mă critice, pot spune că noi, apicultorii, suntem și noi puțin de vină pentru această situație”, a declarat Dimitrov pentru BNR, preluat de Agri.bg.

    Apicultorul crede că o soluție pentru rezolvarea problemelor din sector l-ar reprezenta unirea stuparilor într-o organizație puternică. ”În prezent avem peste 17 organizații și până la urmă nu se întâmplă nimic”, a rezumat Dimitrov care speră că apicultorii profesioniști – cei care sunt înregistrați și trăiesc din această activitate, să fie tratați și să aibă un statut diferit față de cei care cresc albine ca o activitate de tip hobby.


    Te-ar mai putea interesa

    Fermierul Samson Popescu a început în forță semănatul porumbului. ”Nu facem rabat de la tehnologie” Ministrul Agriculturii a anunțat o nouă condiție obligatorie pentru subvențiile APIA Coadă la produsele fermierilor înainte de Paște. Cât costă mielul la piața ”pe roți”, direct de la stână Fermierii nu mai fac față. Litrul de lapte: 1,5 – 1,6 lei; 1.500 de vaci trimise la abator Lege nouă: Fermierii pot cere demolarea caselor și blocurilor construite ilegale în apropierea fermelor

    Ultimele știri

    ANTZ bovine 2026 – de la 0,2 euro/cap de vacă la subvenție integrală pe vacile din fermă ANTZ la bovine, ovine și caprine 2026. Cuantumurile care intră la plată în perioada următoare Subvenții APIA 2026 – cuantumurile pentru ANT la hectar. Scădere uriașă la ANT 1 pe teren arabil! AgroReclamații. Crescător de animale: Pierdem pășunea din cauză că APIA nu plătește Agromediu! Ajutorul pentru sectorul de creștere a animalelor – tăiere de peste 20% față de anul trecut!