• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Anunțuri
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • AFIR a prelungit termenul de depunere a cererilor pentru Submăsura 17.1 – Prime de asigurare

    Angelica Lefter -

    Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale (AFIR) a anunțat prelungirea sesiunii de depunere a cererilor de sprijin pentru asigurarea producțiilor agricole prin Submăsura 17.1 – ”Prime de asigurare a culturilor, a animalelor și a plantelor”.

    Solicitările fermierilor sunt așteptate până la data de 16 decembrie 2021.

    Potrivit AFIR, scopul submăsurii 17.1 este încurajarea fermierilor să participe la schemele de asigurare private în vederea gestionării corespunzătoare a riscurilor care le pot afecta producția agricolă. Totodată, ajută la stimularea fermierilor pentru a beneficia de asigurare și extinderea sferei riscurilor asigurabile de către societățile de asigurare.

    Obiectivele Submăsurii 17.1 – ”Prime de asigurare a culturilor, a animalelor și a plantelor” se încadrează, conform prevederilor art. 36 şi 37 din Regulamentul nr. (CE) 1305/2013, cu modificările și completările ulterioare, în măsura 17 ”Gestionarea riscurilor” şi contribuie la domeniul de intervenție DI 3B ”Sprijinirea gestionării şi prevenirii riscurilor la nivelul exploataţiilor”.

    Beneficiarii acestei submăsuri sunt fermierii, iar condițiile minime de eligibilitate sunt următoarele:

    Sprijinul nerambursabil este 70% din valoarea primei de asigurare eligibile și plătită efectiv de către fermier.

    Termenul limită pentru depunerea proiectelor pentru Submăsura 17.1, în baza căreia fermierii pot recupera până la 70% din valoarea primei de asigurare eligibile și plătită efectiv de către fermieri era inițial data de 31 octombrie 2021, însă AFIR a luat decizia prelungirii acestuia până la 16 decembrie 2021.


    Te-ar mai putea interesa

    AFM: Înscrierile în programul Rabla pentru Tractoare încep de luni, 12 mai. Fermierii – finanțați în ordinea cererilor Emil Turdean: Sunt fermieri persoane fizice cu o mie de hectare, care nu plătesc nimic statului Primăriile – controale la fermierii care primesc subvenții APIA pentru pășune

    Ultimele știri

    Teren de fotbal transformat în lan de porumb. Fermierul, acuzat că încalcă legea Târgul de Zootehnie de la Popăuți le-a pregătit fermierilor un weekend plin! Iată programul evenimentului O familie de fermieri din Teleorman mai are de aplicat un singur produs la rapiță pentru o mai bună polenizare și fertilizare a florilor