• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Anunțuri
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Derogare: Două fungicide autorizate de MADR pentru tratamentul semințelor de floarea-soarelui

    Roxana Dobre -

    Autorizații temporare pentru utilizarea seminței de floarea-soarelui tratată cu Apron XL 350 ES și Lumisena 200 FS! Pentru campania de primăvară a anului 2022, Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale (MADR), în temeiul art. 53 al Regulamentului CE 1107/2009, a autorizat utilizarea seminței de floarea-soarelui tratată cu Apron XL 350 ES și Lumisena 200 FS, informează instituția.

    ”Pentru combaterea organismului dăunător Plasmopara halstedii se acordă autorizații temporare în perioada 17 ianuarie – 16 mai 2022, necesare tratării și utilizării semințelor de floarea-soarelui cu produsele de protecție a plantelor APRON XL 350 ES și LUMISENA 200 FS. Decizia MADR vine în urma solicitării reprezentanților Federației Naționale a Producătorilor din Agricultură, Industria Alimentară și Servicii Conexe din România, a Ligii Asociațiilor Producătorilor Agricoli din România, a Uniunii de Ramură Națională a Cooperativelor din Sectorul Vegetal și a Asociației Producătorilor de Porumb din România”, se arată în comunicarea MADR.

    Sursa citată precizează că utilizarea semințelor de floare-soarelui tratate, în urma derogării, pentru combaterea organismului dăunător ”Plasmopara halstedii” nu constituie niciun pericol pentru organismele nevizate, inclusiv pentru insectele polenizatoare.

    ”Autorizațiile temporare reprezintă instrumente legale pe care le au la dispoziție statele membre pentru a asigura fermierilor accesul la produse de protecție a plantelor în situații unde există risc fitosanitar asupra culturii”, mai arată MADR.


    Te-ar mai putea interesa

    Cod roșu la prețul porumbului. Fermierii care vând recolta sub 500 de lei pe tonă Autoritățile îndeamnă fermierii să nu cultive semințele primite gratuit, prin colete dubioase din China Utilajele agricole ale unui fermier intrat în faliment sunt scoase la licitație

    Ultimele știri

    Ce prevede raportul adoptat de Parlamentul European despre subvențiile fermierilor Producția de carne românească de porc a crescut cu 13% în primul semestru. Prețurile, mai mici Liliana Piron, LAPAR: Fondurile europene pentru investiții în ferme – cu jaloane, ca la PNRR!