• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Lege pentru tractoriști – aprobată de Parlament!

    Roxana Dobre -

    Decizie Camera Deputaților pentru șoferi, inclusiv tractoriști. Camera Deputaților a adoptat miercuri, 3 noiembrie, în calitate de for decizional, cu 307 voturi ”pentru”, un proiect de lege care prevede ca procesul verbal privind plata amenzilor contravenționale să nu mai fie trimis la Poliţie. Proiectul merge la promulgare la șeful statului ca să intre în vigoare.

    Proiectul de lege votat de parlamentari are ca obiect de reglementare modificarea şi completarea Legii nr. 203/2018 privind măsuri de eficientizare a achitării amenzilor contravenţionale, cu modificările ulterioare, în sensul instituirii unei derogări de la dispoziţiile art. 20 alin.(1) din Ordonanţa Guvernului nr. 2/2001 privind regimul juridic al contravenţiilor, cu modificările şi completările ulterioare, astfel încât, în cazul contravenţiilor care fac obiectul sistemului pilot, constatate în acelaşi timp cu alte contravenţii prevăzute de legi speciale şi aplicate aceleiaşi persoane, să se întocmească procese verbale distincte. Deputatul UDMR Benedek Zacharie, iniţiator, a precizat că cetăţeanul nu va mai trebui să trimită procesul verbal la Poliţie pentru a demonstra că şi-a plătit amenda.

    ”Cetăţeanul nu va mai trebui să trimită procesul verbal la Poliţie, să demonstreze că şi-a plătit amenda, fiind un cont unic şi primăriile nu o să mai fie grevate de plata amenzilor. Deci am ajutat şi cetăţeanul şi am ajutat şi primăriile”, a declarat deputatul UDMR, în plenul Camerei Deputaţilor.

    Potrivit unui amendament, ”prin derogare de la art. de la art. 20 alin. (1) din Ordonanţa Guvernului nr.2/2001, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 180/2002, cu modificările şi completările ulterioare, pe perioada aplicării sistemului pilot, dacă agentul constatator constată în acelaşi timp mai multe contravenţii săvârşite de aceeaşi persoană, pentru amenzile prevăzute la alin. (1) se încheie un proces-verbal de constatare a contravenţiei şi de aplicare a sancţiunii distinct de celelalte, având seria de evidenţă unică prevăzută la art. 2 lit. B)”.

    Iniţiatorii proiectului de lege argumentează în expunerea de motive că, în vederea asigurării implementării şi funcţionării în sistem pilot a măsurilor de eficientizare a achitării amenzilor contravenţionale, se impune adoptarea măsurilor normative de corelare a dispoziţiilor legale de nivel primar referitoare la modelul procesului-verbal de constatare şi sancţionare a contravenţiilor la regimul circulaţiei pe drumurile publice săvârşite de către conducătorii de autovehicule, precum şi a celor referitoare la întocmirea unor procese verbale distincte în situaţia constatării mai multor contravenţii cu regimuri juridice distincte.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    O fermă de păsări oferă spre vânzare îngrășământ de găină în cantități mari Preț miei Paște 2026. Calculele oierilor pentru un kilogram de carne de miel de sărbătorile pascale Val de furturi în ferme. Un tractor a fost furat de hoți chiar de pe câmp Grup Șerban Holding a închis linia de trading de cereale și a disponibilizat 81 de angajați Fermierii cu terenuri incendiate mai pot încasa subvenții APIA. Cu o condiție!

    Ultimele știri

    Lege în Parlament: Contracte pentru achiziția produselor direct de la micii fermieri! Parteneriat pentru fermierii români: ANSVSA și APCPR își unesc forțele! Întârzierea culturilor – o problemă sau un semnal pentru a interveni de urgență în câmp? Subvenții APIA 2026 – plăți ANT. Cuantumul pentru crescătorii de bovine, calculat diferențiat Pachetul comercial de la FMC – tehnologie completă pentru culturile de cereale păioase, la un preț avantajos