• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Brad Pitt s-a apucat de apicultură sub îndrumarea prietenului său, Leonardo di Caprio!

    agrointeligenta.ro -

    Actorul Brad Pitt s-a apucat de apicultură. El a anunțat că intra în rândul apicultorilor cu ajutorul sfaturilor și sub îndrumarea prietenului și colegului său de breaslă, Leonardo di Caprio, care de mai mulți ani se ocupă și de creșterea insectelor polenizatoare.

    Recent, Brad Pitt a achiziționat și montat mai mulți stupi de albine în grădina casei sale din Los Angeles, informează radaronline.com. În vârstă de 55 de ani, Pitt a anunțat că intenționează să renunțe la actorie pentru a deveni apicultor, apreciind că este deja prea în vârstă pentru industria filmului, așa că va apărea din ce în ce mai puțin pe marile și micile ecrane.

    Brad Pitt și Leonardo di Caprio nu sunt singurele vedete de la Hollywood care s-au apucat de apicultură. Cel mai celebru actor-stupar este Morgan Freeman care deține numeroși mulți stupi pe moșia lui din Mississippi. Lucrul interesant la Freeman este crește albinele doar din pasiune și cu colectează mierea acestora, considerând că acest proces le tulbură liniștea.

    Și Samuel Jackson este apicultor. El i-a dăruit primul stup de albine și actriței Scarlett Johansson, care a devenit o voce puternică în mișcarea ce atrage atenția asupra nevoii de a proteja albinele pentru viitorul planetei.

    Jennifer Garner este o altă apicultoare celebră. Actrița este fascinată de producția de miere de casă. Ea postează în mod regulat videoclipuri pe rețelele de socializare cu stupii ei. Cu mierea produsă în propria stupină, Jennifer Garner popularizează rețete de prăjituri sănătoase.

    CITIȚI ȘI: Nașa Albinelor. Angelina Jolie, imaginea unei campanii pentru protejarea albinelor la nivel mondial 


    Te-ar mai putea interesa

    Egiptul a cumpărat sute de mii de tone de cereale din zona Mării Negre, dar nu din România Aerisirea locuinței prin metoda nemțească – metoda luften Subvenții APIA 2026. Regulă nouă la rotația culturilor pentru fermele până în 30 ha

    Ultimele știri

    Semănă grâu! Profită maxim în 2025! Fereastra perfectă este Acum — nu o rata! Avans APIA 2025. Secretarul de stat Emil Dumitru a anunțat numărul fermierilor care au luat prima tranșă din subvenții ANSVSA: România nu are focare active de gripă aviară. Măsuri obligatorii pentru crescătorii de păsări