• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Nașa Albinelor. Angelina Jolie, imaginea unei campanii pentru protejarea albinelor la nivel mondial

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Angelina Jolie într-o campanie pentru albine! Renumita actriță, Angelina Jolie, s-a lăsat acoperită de albine, într-o campanie de conștientizare a riscurilor de dispariție a acestor insecte, derulată de National Geographic. Imediat, presa i-a găsit și pseudonimul perfect – Nașa albinelor.

    Angelina Jolie uimește din nou, de data aceasta prin stăpânirea de sine. Diva de 45 de ani  spune că ființele care ajută la polenizare sunt vitale pentru viața noastră.

    ”Rămânem fără albine. Sunt anumite specii care au dispărut sau sunt pe cale de dispariție. Albinele sunt cruciale pentru Pământ, pentru tot. Toate lucrurile sunt conectate. Ființele care ajută la polenizare sunt vitale pentru viața noastră. Trebuie să înțelegem din punct de vedere științific ce se întâmplă dacă rămânem fără albine. Este o situație pe care o putem gestiona. Cu siguranță toți putem interveni, putem face lucrurile mult mai bine”, a spus aceasta.

    Indira Lakshmanan – National Geographic a subliniat în același context că pericolul privind existența albinelor este la un nivel catastrofal, dar încă mai putem face ceva.

    Agrointeligența-AGROINTEL.RO a scris că pe 20 mai a fost marcată la nivel național Ziua Mondială a Albinelor. Începând din 2018, în fiecare an, în această zi sunt sărbătorite harnicele polenizatoare cărora le recunoaștem importanța.

    Inițiativa unei zile internaționale dedicate albinelor a aparținut Asociației Apicultorilor din Slovenia și a fost susținută și de federația ROMAPIS prin apelul făcut eurodeputaților români de a sprijini acest demers în anul 2016. Albinele sunt cele mai importante vieţuitoare de pe pământ. Ne dau hrană sănătoasă, întreţin 78% din flora autohtonă şi aduc venituri, Uniunii Europene, de peste 14 miliarde de euro, pe an, din vânzarea produselor apicole.

    Statisticile arată că, la nivel global, în ultima sută de ani, populaţia de albine s-a redus cu 30%. În România, însă, numărul familiilor de albine a crescut cu aproape un milion, în ultimii 10 ani. În 2019-2020, România ocupa locul doi în UE, după Spania, la număr de familii de albine. În schimb, la noi, numărul apicultorilor s- a înjumătăţit în ultimul deceniu.

    Te-ar mai putea interesa

    Anexele gospodărești care nu au nevoie de autorizație de construcție! Legea s-a publicat în Monitorul Oficial Portul Constanța, tot mai aproape de sufocare. Nivelul scăzut al Dunării complică planul de rezervă al Ucrainei Dan Corbuț: „Este cel mai secetos an de când fac agricultură. La porumb vor fi zone unde nu se va recolta nimic” Amenzi de 20.000 de lei pentru fermierii care nu raportează ce stocuri au în ferme Forumul de la Neptun. Gheorghe Albu: „Pe termen lung va fi un dezastru în agricultură”. Măsura care îl îngrijorează pe fermier

    Ultimele știri

    Solul – rezervor de nutrienți. Soluții pentru stimularea activității biologice în pământul cultivat Dronele care cad la Marea Neagră pot crește costul transportului pentru cereale din portul Constanța 51 de vaci, împușcate direct pe pășune. Fermierii cer urgent o anchetă Bursa cerealelor, la zi. Prețurile actualizate în portul Constanța. România, liderul UE la floarea-soarelui Rapița BEATRIX CL, noul hibrid Clearfield din portofoliul Agrii care transformă potențialul în profit real!