• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Oile din România – la export cu avionul!

    Roxana Dobre -

    Oile din România – la expoert cu avionul! Aeroportul Timişoara scoate curând la licitaţie lucrările pentru realizarea unui terminal cargo atât pentru transportul de animale vii, cât şi pentru alimente refrigerate, ce ar trebui să fie gata până în anul 2023. Planul este ca oile din România exportate în Orient, astăzi transportate cu vaporul, să poată fi duse cu avionul.

    România este pe locul al treilea în Uniunea Europeană la creşterea ovinelor şi caprinelor, cu un efectiv de 12 milioane de animale pe an, din care în jur de o treime merg la export.

    Într-un viitor apropiat, oile vor fi duse şi cu avionul, după ce pe Aeroportul Internaţional Timişoara se va construi un terminal pentru companiile cargo, care va deservi şi transportul de animale vii, prima fază fiind scoaterea la licitaţie a lucrărilor. „În afară de traficul de cargo, vrem să demarăm şi traficul de animale vii, în special de oi. Ştiu că unii zâmbesc, dar pentru crescătorii de animale poate însemna o oportunitate deosebită, în loc să ajungă cu vaporul într-o săptămână sau să nu mai ajungă deloc, cum s-a mai întâmplat, pe cale aeriană se poate ajunge în şase ore”, a declarat Dorel Grădinaru, directorul Aeroportului Timişoara, potrivit www.money.ro.

    În 2011, pe Aeroportul Timişoara s-a făcut primul transport cu avionul de animale mari din ţara noastră

    La Timişoara, şi vacile au mai mers cu avionul

    În 2011, pe Aeroportul Timişoara s-a făcut primul transport cu avionul de animale mari din ţara noastră. Atunci, o cursă specială din Irlanda a adus în România 70 de vaci, iar anul următor, pe aeroportul timişorean au mai fost aduse 70 de văcuţe cu avionul, în cuşti compartimentate. „Este un gen de afacere aeronautică foarte curată. Animalele vin îmbarcate în cuşti speciale, se încarcă în avion, iar în câteva ore sunt în Orient. Foarte important, la preţ chiar mai mic decât celelalte transporturi. Trebuie să existe o fermă de carantinare şi în Timiş, una destul de mare. Dacă începem să facem genul acesta de activitate, în mod cert vor mai apărea şi altele”, a mai spus Grădinaru.

    Terminal frigo, primul din afara Bucureştiului

    Tot în cadrul noului terminal cargo, se doreşte realizarea unei zone frigo, pentru păstrarea la rece a alimentelor. „Următorul pas este să autorizăm aeroportul din Timişoara pentru mărfuri alimentare. În momentul acesta, numai la Otopeni există. Va fi un mare avantaj, nu trebuie să te mai duci din partea asta a ţării cu camionul după marfa de la Bucureşti. Noi nu băgăm niciun ban, ci vom câştiga foarte mult”, a mai afirmat Grădinaru.

    Conform directorului de la Aeroportul Timişoara, acest nou terminal cargo, care va deservi atât transportul de animale vii, cât şi alimente refrigerate, ar trebui să fie dat în folosinţă până în anul 2023.

    În prezent, jumătate din efectivele de oi exportate se duc în Orient, în ţări arabe precum Libia, Liban, Arabia Saudită sau Iordania. În aceste cazuri, transportul se face pe apă, cu vapoarele care pleacă din portul Constanţa.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Adio subvenții APIA pe persoană fizică? Controale la stâne, amenzi și tăieri de bani Căpșunile, piersicile, merele și perele – fructele la care s-au depistat reziduuri de pesticide peste limita admisă Cultivatorii de sfeclă de zahăr l-au convins pe Florin Barbu să accepte o nouă producție minimă pentru subvenția APIA APIA confirmă noul val de plăți la subvenții. Schemele care se achită acum fermierilor la nivel național Ionică Sterp, APC: Taxele pe care un oier le plătește pentru pășune au ajuns la 1.700 de lei pe hectar

    Ultimele știri

    AAC – dialog strategic la Administrația Prezidențială pentru viitorul agriculturii românești. 8 subiecte importante pentru fermieri Terracalco 95 – Amendamentul care transformă solul. De ce fermierii îl folosesc tot mai mult în 2026 Cereale “descălțate” după iarnă? Pași esențiali pentru reluarea vegetației de la Naturevo O nouă subvenție de la APIA a fost anunțată de Comisia Europeană Almut Bitterhof, DG SANTE: România a anunțat că nu va mai acorda autorizații de urgență pentru neonicotinoide