• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • ANSVSA: 516 cazuri de Pestă Porcină Africană (PPA) active în România

    Angelica Lefter -

    Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA) a actualizat situația privind focarele de Pestă Porcină Africană (PPA) prezente pe teritoriul României.

    Astfel, în ultima săptămână au fost stinse 59 de focare pestă porcină africană (PPA), iar în data de 18 noiembrie 2021 mai erau active 516 focare de PPA, față de 549 la data de 12 noiembrie, dintre care 17 focare în exploatații comerciale și 2 focare în exploatații comerciale de tip A, fiind afectate 310.415 porcine.

    Foto: ANSVSA

    În perioada 2019 și până în prezent au fost stinse 3.819 focare de pestă porcină africană conform datelor prezentate de ANSVSA.

    Foto: ANSVSA

    În intervalul 12 noiembrie 2021 – 18 noiembrie 2021 au fost înregistrate 26 de focare noi de PPA:

    Conform informării ANSVSA au fost stinse 59 de focare de PPA:

    De la prima semnalare a prezenței virusului PPA în România, pe data de 31 iulie 2017 și până în prezent, au fost diagnosticate 5.945 de cazuri la mistreți în 41 de județe. În conformitate cu prevederile europene, cazurile la mistreți se sting după cel puțin 2 ani de la apariția lor.

    Situația cazurilor pozitive la mistreți se prezintă astfel:

    Dintre acestea, în intervalul 12 noiembrie – 18 noiembrie 2021 au fost înregistrate 13 cazuri noi de PPA la mistreți, după cum urmează:

    Foto: ANSVSA


    Te-ar mai putea interesa

    Avans APIA 2025: Fermierii care au intrat la plată până astăzi! Fermă de vaci, scoasă la vânzare din cauza datoriilor. Se vinde cu tot cu utilaje și cu terenul în arendă Schimbare majoră la subvenția APIA pe lucernă. Sprijinul cuplat la peste 13 ha, numai la fermierii cu animale

    Ultimele știri

    Titan Machinery, distribuitor de utilaje agricole Case IH, se retrage de pe piața din Germania Black Week la ALCEDO: O reacţie controlată între chimie şi economie Alertă fitosanitară! Musca cerealelor, prezentă în culturile de cereale de toamnă