• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • ANM astăzi: Fenomen periculos în 27 de județe până vineri seara!

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Fenomen periculos în 27 de județe! Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis miercuri – 16 februarie două avertizări de intensificări ale vântului și viscol, valabile în 27 de județe.

    Avertizare de Cod Galben – viscol la altitudini mari

    Interval de valabilitate: 17 februarie, ora 06 – 18 februarie, ora 20
    Fenomene vizate: intensificări ale vântului, viscol la altitudini mari
    Zone afectate: zona de munte

    În intervalul menționat, la început în nordul Carpaților Orientali și în Munții Apuseni, apoi și în restul zonei montane, vântul va avea intensificări, cu viteze de peste 70…80 km/h. La altitudini mari, vântul va sufla tare, cu peste 100 km/h, temporar va fi viscol, iar vizibilitatea scăzută. În masivele nordice local ninsorile vor fi moderate cantitativ.

    Avertizare de Cod Galben – intensificări ale vântului

    Interval de valabilitate: 17 februarie, ora 08 – 18 februarie, ora 06
    Fenomene vizate: intensificări ale vântului
    Zone afectate: nord-vestul țării

    În intervalul menționat, în nord-vestul țării vântul va avea intensificări, cu rafale ce vor depăși 55…65 km/h și izolat 70 km/h.

    Notă: intensificări ale vântului vor fi și în restul teritoriului, cu viteze în general de 45…55 km/h. Pe parcursul zilei de vineri (18 februarie) vor fi intensificări ale vântului în majoritatea regiunilor, cu viteze de peste 45…55 km/h, iar pe arii restrânse, îndeosebi în cele centrale, estice și sudice, rafalele vor depăși 70 km/h.

    Județele vizate sunt: Alba, Argeș, Arad, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Brașov, Buzău, Cluj, Caraș-Severin, Covasna, Dâmbovița, Gorj, Hunedoara, Harghita, Mehedinți, Maramureș, Mureș, Neamț, Prahova, Sibiu, Sălaj, Satu Mare, Suceava, Timiș, Vâlcea și Vrancea.


    Te-ar mai putea interesa

    Marius Lulea, cofondator AUR, și-a făcut fermă de vaci. ”Statul nu are niciun plan de capitalizare a fermelor” Premieră: România livrează peste 4.000 de oi în Algeria cu avioane cargo. Șeful ANSVSA: Animalele, la destinație în 2,5 ore Liviu Dobre, CEO Agricover Holding: ”România nu poate construi securitate alimentară cu ferme care supraviețuiesc de la o campanie la alta” Controale în gospodării! Infracțiunea sancționată cu 1.200 de lei! Fermierul George Apostu a trecut la mulsul mecanizat după ce a rămas fără oameni la oi

    Ultimele știri

    Premierul Ilie Bolojan: S-a semnat contractul pentru achiziția Azomureș cu 69 de milioane de euro! Șeful APIA, apel către fermieri să depună cererile pentru subvenții: ”Data limită este 5 iunie” Subvenția pe hectar pe care o vor primi fermierii români în anii următori E lege! Limită de 10.000 de euro la plățile în numerar, de anul viitor! Termen extrem de scurt pentru subvenția de 3.000 euro/ha. Program special pentru primirea cererilor