• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Controale în forță la fermieri. Subvențiile, tăiate pentru tot anul!

    Roxana Dobre -

    Fermierii sunt verificați în această perioadă de funcționarii APIA! Deși producătorii agricoli erau obișnuiți ca verificările în teren să demareze în vară, după încheierea campaniei de primire a cererii unice, în acest an controalele încep mai devreme la acei agricultori unde există suspiciuni că și-au incendiat miriştile arabile sau pășunile.

    Directorul Agenţiei de Plăţi şi Intervenţie pentru Agricultură (APIA) Arad, Stelian Alin Triponescu, a precizat că de la începutul lunii martie Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) a raportat arderi ilegale pe terenuri ale mai multor fermieri care riscă să îşi piardă subvenţiile.

    Fermierii, verificați în zilele următoare

    Directorul APIA Arad a spus că zece fermieri, în special din zona de deal, vor fi verificaţi în următoarele zile, iar dacă nu pot dovedi că incendierile nu au fost provocate de ei, nu vor mai primi subvenţia pe suprafaţa lucrată în acest an.

    Şeful APIA Arad a amintit că acordarea sprijinului financiar din fonduri europene şi naţionale este condiţionată de respectarea de către fermieri a unor norme de bază legate de mediu, schimbări climatice, bunele condiţii agricole ale terenurilor, sănătate publică, sănătatea animalelor şi sănătatea plantelor sau bunăstarea animalelor.

    ”Fermierii care constată că au fost arse suprafeţe de teren pe care le deţin trebuie să anunţe Poliţia, pentru a nu fi sancţionaţi, iar ulterior vor prezenta la APIA o copie a sesizării depuse”, a spus Triponescu, conform Agerpres.

    Interdicția privind arderea miriștilor este menționată în Ghidul pentru ecocondiționalitate 2022 publicat pe site-ul APIA, la GAEC 6 – Menţinerea nivelului de materie organică din sol, inclusiv interdicţia de a incendia miriştile arabile. ”Este interzisă arderea miriştilor şi a resturilor vegetale pe terenul arabil, precum şi a vegetaţiei pajiştilor permanente”, se arată în document.

    Reamintim că ministrul agriculturii, Adrian Chesnoiu, i-a avertizat pe agricultorii care îşi incendiază terenurile că distrug elementele nutritive din sol şi pun în pericol viitoarele culturi. Despre acest subiect, aici: Se schimbă legea pentru subvențiile APIA! Ministrul Chesnoiu anunță sancțiuni mai aspre pentru fermieri!



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    AFIR a publicat un nou ghid: 200.000 de euro/beneficiar pentru investiții neproductive la nivel de fermă APCPR: Prețul porcilor, în viu, la poarta fermei – 4,95 lei/kg. Costul real de producție – peste 6,5 lei/kg Cultivatorii de sfeclă de zahăr l-au convins pe Florin Barbu să accepte o nouă producție minimă pentru subvenția APIA Porumbul din Argentina rupe piața! E mai ieftin decât cel din Ucraina cu 15 dolari/t Căpșunile, piersicile, merele și perele – fructele la care s-au depistat reziduuri de pesticide peste limita admisă

    Ultimele știri

    Adio subvenții APIA pe persoană fizică? Controale la stâne, amenzi și tăieri de bani Emil Dumitru, MADR: La schema pentru mieluțe, oierii eligibili trebuie să fie într-o formă de organizare, minim PFA După Mercosur, fermierii vor fi loviți de acordul cu Australia. Cote uriașe la importurile de carne Creșterea pragului de suprafață pentru subvențiile APIA. Sebastian Cernic: ”Banii să meagă către fermierii care fac valoare adăugată” Grâul din România, mai scump decât cel din Franța, Ucraina sau Rusia