• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Subvenții APIA astăzi: Schemele pentru care fermierii pot primi banii în avans!

    Roxana Dobre -

    Anunțul agenției de plăți privind schemele pentru care fermierii au primit până astăzi subvenții în avans pentru cererile depuse în 2022. APIA precizează că eliberează în continuare adeverințe pentru fermierii care au depus cerere unică de plată în Campania 2022, până în prezent fiind puse la dispoziția fermierilor 1350 de adeverințe pentru schemele de plăți directe și 927 de adeverințe pentru măsurile de mediu şi climă.

    Agenţia de Plăţi şi Intervenţie pentru Agricultură (APIA) menționează într-o informare postată pe pagina de Facebook a agenției că a început în 16.03.2022 eliberarea de adeverințe pentru beneficiarii următoarelor scheme și măsuri implementate de Agenție în cadrul Campaniei 2022, astfel:

    Schemele de plăți directe:

    Măsurile de mediu şi climă:

    Agenția reamintește fermierilor că potrivit Ordinului Ministrului Agriculturii și Dezvoltării Rurale nr. 50/2017 de modificare a Ordinului Ministrului Agriculturii și Dezvoltării Rurale nr.703/2013, dobânda aferentă acordării creditelor este de RON-ROBOR 6M + maxim 2%. În ce privește comisioanele practicate de instituțiile finanțatoare, APIA atrage atenția fermierilor care doresc să acceseze credite pentru finanțarea capitalului de lucru în vederea desfășurării activităților curente, să analizeze cu atenție sporită soluțiile de finanțare propuse de instituțiile financiar-bancare și nebancare în ceea ce privește costul acestora, astfel încât să aleagă modalitățile de finanțare care răspund cel mai bine necesităților proprii.

    În plus, adeverințele pot fi solicitate la APIA prin mijloace electronice. Modelul cererii poate fi descărcat de pe siteul APIA, accesând linkul: https://apia.org.ro/directia-metodologie-monitorizare…/.

    Toate convențiile încheiate între APIA, instituțiile bancare și nebancare și FGCR/ FNGCIMM vor fi postate pe site-ul instituției, la adresa: www.apia.org.ro, în secțiunea Convenții, Acorduri, Protocoale.  Până la această dată APIA a eliberat un număr de 1350 de adeverințe pentru schemele de plăți directe și 927 de adeverințe penttru măsurile de mediu şi climă.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Colinde de Crăciun în versuri. Top 10 cele mai frumoase colinde românești Cadastru și intabulare gratuită pentru construcțiile ridicate fără acte. Anunțul ANCPI Povestea unei tinere de succes – lucrează 1.000 de hectare la 20 de ani

    Ultimele știri

    Un fermier din Satu Mare a rămas cu varza pe câmp și o donează: Nu am avut cui să o vând. Culegeți cât doriți! Premierul Franței încearcă să stopeze protestele fermierilor cu o scrisoare plină de promisiuni Gheorghe Vaida, ASAS, propune înființarea unei Direcții Generale de Zootehnie în Ministerul Agriculturii, după desființarea ANZ