• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • APIA – anunț urgent pentru subvențiile fermierilor și crescătorilor de animale

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Anunț urgent pentru subvențiile din acest an. Fermierii care vor să încaseze plăți de la APIA sunt informați de agenție că la data de 16 mai se încheie Campania pentru depunerea cererilor unice pentru anul 2022.

    Conform unei informări a Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) efectuată pe pagina proprie de Facebook, un număr de 579.089 de fermieri au depus până joi – 28 aprilie cereri unice de plată în campania 2022. Suprafața solicitată la plată este de 4.541.031,11 hectare.

    APIA a publicat și o situație privind depunerea cererii pentru subvenții, pe județe:

    Reamintim fermierilor că se va completa o singură Cerere Unică de Plată, chiar dacă se utilizează suprafețe de teren în diferite localități sau județe. De asemenea, începând din acest an fermierii pot semna cererea de plată folosind semnătura electronică.

    Documentele care se atașează la dosarul Cererii unice de plată și modificările aduse acesteia (copie CI/BI/pașaport/certificat de înregistrare la ONRC/ certificat de înregistrare fiscală, dovadă cont bancar activ) se transmit prin mijloace electronice, către Centrele județene și locale ale APIA de care aparțin fermierii.

    Te-ar mai putea interesa

    Mesajul unui mare cumpărător de ovine pentru oierii români! Amenzi de 20.000 de lei pentru fermierii care nu raportează ce stocuri au în ferme Presa de la Kiev: Cerealele din Ucraina NU au prioritate în portul Constanța. Unele terminale primesc mai întâi marfa românească O familie de tineri fermieri a pus bazele unei afaceri inedite, adresată crescătorilor de vaci Prințul-fermier: Un membru al Casei Regale din Anglia face agricultură la nivel profesionist

    Ultimele știri

    Oierii, replică dură pentru șeful ANSVSA: „Înainte să arătați cu degetul spre crescători, analizați propriul sistem” Sfaturile unui analist pentru fermierii care se confruntă cu probleme financiare Șeful ANSVSA, mesaj pentru oierii care pregătesc protestul din 15 septembrie: „Vreau să nu mai vândă animale fără certificat” Exporturile de ovine ar putea fi deblocate. Șeful ANSVSA, Alexandru Bociu: „Vom reveni pe podium” Cutremur la DSVSA Brăila! Conducerea, demisă după controlul ANSVSA. Bociu: „Este un hub al samsarilor”