• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Ucraina: Prețul exporturilor de ulei de floarea-soarelui a crescut cu 40%

    agrointeligenta.ro -

    Prețuri cu 40% mai mari la uleiul de floarea-soarelui exportat de Ucraina. De la sfârșitul lunii februarie, s-a înregistrat o creștere a prețurilor de export la uleiul de floarea soarelui rafinat îmbuteliat, arată o analiză APK-Inform.

    Sursa precizează faptul că majorarea de preț a fost cauzată de o scădere a ofertei ca urmare a încetării complete a activităților sau a unei reduceri semnificative a producției de către întreprinderile de prelucrare din cauza războiului ruso-ucrainean, inclusiv a ocupării parțiale a țării.

    Potrivit analiștilor, prețul a fost afectat și de închiderea porturilor maritime din cauza blocadei și distrugerea infrastructurii portuare.

    „Exporturile atât de petrol, cât și de alte produse agricole s-au mutat la granițele terestre. Acest lucru a dus la congestionarea infrastructurii feroviare și rutiere, ceea ce a contribuit la întârzieri suplimentare în furnizarea de ulei îmbuteliat către piețele externe. În același timp, cererea importatorilor a fost estimată a fi destul de mare, ceea ce a oferit și suport pentru prețuri”, susțin analiștii.

    Se adaugă că prețurile de ofertă pentru uleiul de floarea-soarelui rafinat îmbuteliat în această perioadă au crescut cu 0,5-0,63 USD/l (sau 33-39%), iar din 28 aprilie variază cel mai mult între 2-2,25 USD/l FCA.


    Te-ar mai putea interesa

    Fermier: Varza românească e tocată pe câmp, în timp ce varza din import e tocată în farfurie! Colinde de Crăciun în versuri. Top 10 cele mai frumoase colinde românești Fermierul care a recoltat orzul în decembrie. Testul unei culturi succesive neobișnuite

    Ultimele știri

    Fermierul care a semnat pentru arenda de 7 tone/ha: ”Nu mă judecați! Această pășune m-a salvat de la faliment” Arenda de 7 tone/ha i-a revoltat pe fermieri. Ion Olteanu: ”N-ai cum! Este împotriva oricărei reguli economice!” MADR: Guvernul a aprobat creșterea subvenției la motorină și sumele necesare pentru plățile APIA